Norrby SK:s herrar vann Seniorcupen i fjol. Foto: Norrby SK


Kolla in detta – alla matchtider i Seniorcupen

Grällsta IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 9 månader sedan

Jul och nyår har passerat och snart är det riktig vardag igen. Men först ska Seniorcupen spelas i Idrottshallen och Lärkan på lördag. Här har ni matchprogrammet under dagen.

Det är dags för den åttonde upplagan av Seniorcupen i Sala FF:s regi på lördag.
En cup som lockar tolv herr- och åtta damlag.
För att inte speldagen ska bli alltför lång har arrangören Sala FF valt att lägga två grupper (en herr- och en damgrupp) i Lärkhallen.

Först ut är mötet mellan Norrby SK och Grällsta IF i grupp 1 i Idrottshallen, matchstart klockan 08.00.
Första matchen i Lärkhallen spelas för övrigt klockan 09.30.

I herrcupen går åtta av tolv lag till kvartsfinal.
I damklassen går gruppvinnaren direkt till semifinal, tvåan och trean får spela kvartsfinal.

Här har ni alla matchtider i herrklassen.

Grupp 1 (Idrottshallen)
08:00 Norrby SK – Grällsta IF
09:00 Tärnsjö IF – Heby AIF
10:00 Norrby SK – Tärnsjö IF
11:00 Heby AIF – Grällsta IF
12:00 Heby AIF – Norrby SK
13:00 Grällsta IF – Tärnsjö IF

Grupp 2 (Idrottshallen).
08:20 Sala FF – Sala City FC
09:20 Morgongåva SK – Ransta IK
10:20 Sala FF – Morgongåva SK
11:20 Ransta IK – Sala City FC
12:20 Ransta IK – Sala FF
13:20 Sala City FC – Morgongåva SK

Grupp 3 (Lärkhallen)
09:30 Sala Athletic Club – Västerfärnebo AIK
10:10 Skultuna IS – Järlåsa Vittinge FF
10:50 Sala Athletic Club – Skultuna IS
11:30 Järlåsa Vittinge FF – Västerfärnebo AIK
12:10 Järlåsa Vittinge FF – Sala Athletic Club
12:50 Västerfärnebo AIK – Skultuna IS

Slutspel (Idrottshallen)
Kvartsfinaler
14:15 1:an från Grupp 1 – Bästa trea
14:40 1:an från Grupp 2 – Näst bästa trea
15:55 1:an från Grupp 3 – 2:an från Grupp 2
16:20 2:an från Grupp 1 – 2:an från Grupp 3

Semifinaler 
17:10 Vinnare kvartsfinal 1 – Vinnare kvartsfinal 2
18:00 Vinnare kvartsfinal 3 – Vinnare kvartsfinal 4

Final
19:00 Vinnare semifinal 1 – Vinnare semifinal 2

Damernas spelprogram
Grupp 1 (Idrottshallen)
08:40 Sala FF – IFK Västerås
09:40 Tillberga IK – Norrby SK U
10:40 Sala FF – Tillberga IK
11:40 Norrby SK U  – IFK Västerås
12:40 Norrby SK U  – Sala FF
13:40 IFK Västerås – Tillberga IK

Grupp 2 (Lärkhallen)
09:50 Tärnsjö IF – Östervåla IF
10:30 Romfartuna GIF  – Norrby SK A
11:10 Tärnsjö IF – Romfartuna GIF
11:50 Norrby SK A  – Östervåla IF
12:30 Norrby SK A  – Tärnsjö IF
13:10 Östervåla IF  – Romfartuna GIF

Slutspel (Idrottshallen)
Kvartsfinaler
15:05 3:an från Grupp 1 – 2:an från Grupp 2
15:30 3:an från Grupp 2 – 2:an från Grupp 1

Semifinaler
16:45 1:an från Grupp 1 – Vinnare kvartsfinal 1
17:35 1:an från Grupp 2 – Vinnare kvartsfinal 2

Final
18:30 Vinnare semifinal 1 – Vinnare semifinal 2



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer