August Dalfjord Jacobsson, Grällsta IF. Foto: Niclas Bergvall


Ny vecka med nya matcher – premiärer för Grällsta IF och FK Sala

FK Sala, Grällsta IF, Harbo IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Runhällen BoIS, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 7 månader sedan

Spännande fotbollsvecka väntar med cupmatcher, seriematcher i mängder, derbymatcher och premiärer för Grällsta IF och FK Sala. Här har ni veckans spelschema serverat av Sala-Heby Fotboll.

Måndag betyder ny vecka och nya lokala fotbollsmatcher.
Och visst är det en ny intensiv vecka för de lokala lagen och för er som följer dem.

Denna vecka kliver Grällsta IF och FK Sala in i seriespelet, det vill säga division 7.
Giffarna inleder för övrigt hemma på Lindvallen på söndag och motståndare är Kazakiska IF.
Notera också att Sala FF:s herrar spelar cupkvartsfinal hemma mot Syrianska Kerburan på tisdagen och att klubbens damer cupspelar borta mot Tillberga IK på onsdag.

Saknar du någon match?
Hör av dig till Sala-Heby Fotboll!

Tisdag 1 maj
Herrar
17.00:
Sala FF-Syrianska Kerburan (TV021-cupen, kvartsfinal).
19.00: Norrby SK B-Hallstahammars SK B (reservlagsserien, Lärkan).

Onsdag 2 maj
Damer
19.00:
Tillberga IK-Sala FF (TV021-cupen, kvalspel).

Torsdag 3 maj
Herrar

Uppskjuten: Västerfärnebo AIK-Riddarhytte SK (division 5).
19.00: Hallstahammars SK-Ransta IK (division 5).
20.00: Norrby SK-Munktorps BK (division 5). OBS! Spelas på Lärkans konstgräs.

Fredag 4 maj
Herrar
18.45:
Runhällens BoIS-Morgongåva SK (division 6).
19.00: Harbo IF-Bälinge IF 2 (division 6).
19.30: SK Iron-Östervåla IF (division 6).
19.30: FC Arlanda 2-Järlåsa Vittinge FF (division 8).

Damer
19.30:
Norrby SK 2-Östervåla IF 2 (division 5). OBS! Spelas på Lärkans konstgräs.

Lördag 5 maj
Herrar
13.00:
Månkarbo IF-Tärnsjö IF (division 4).
14.00: Morgongåva SK 2-Hagby IK (division 7).
15.00: Norrala IF-Sala FF (division 3).
16.00: FC Arlanda-Heby AIF (division 3).

Damer
13.00:
Norrby SK-Rynninge IK 2 (division 3). OBS! Spelas på Lärkans konstgräs
13.00: Knivsta IK-Östervåla IF (division 3).

Söndag 6 maj
Herrar
15.00:
Grällsta IF-Kazakiska IF (division 7).
15.00: Ullvi SK-FK Sala (division 7).
17.00: Heby AIF 2-Järlåsa Vittinge FF 2 (division 8).

Damer
16.00:
Sala FF-IF Eker Örebro 2 (division 4).



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer

F