Ransta IK vann derbyt mot Västerfärnebo AIK. Foto: Niclas Bergvall


Derbyfri vecka – men flera heta toppmatcher ska spelas

Grällsta IF, Harbo IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Runhällen BoIS, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 4 månader sedan

Inte ett derby på sju dagar! Men det spelas en hel del toppmatcher med de lokala lagen inblandade och för ett segersuget Ransta IK väntar två matcher på fyra dagar. Här har ni veckans spelschema.

Inte ett derby på hela veckan…
Men lugn, det finns en hel del heta matcher med de lokala lagen även de närmaste sju dagarna.

Bland annat jagar Ransta IK sin första seger i division 5 sedan 29 april då Västerfärnebo AIK besegrades hemma på Mullevi.
På torsdag är det åter match på Mullevi – då mot Romfartuna.
Ransta IK spelar även söndag, då mot Riddarhytte SK på bortaplan.

Och på lördag spelar Harbo IF en tidig seriefinal i västra sexan mot Vaksala SK:s andralag på bortaplan.
Samma dag ska Norrby SK:s damer hemma försöka förlänga sin segerrad.

Saknar du någon match?
Hör av dig till Sala-Heby Fotboll!

Måndag 11 juni
Herrar
19.00:
Kungsör BK-Norrby SK (reservlagsserien).
19.00: Västerfärnebo AIK-Romfartuna/Irsta (reservlagsserien).

Damer
11.00:
Östervåla IF 2-Procyon BK (division 5).

Tisdag 12 juni
Herrar
19.00:
SK Iron-Morgongåva SK (division 6).

Onsdag 13 juni
Herrar
19.00:
Östervåla IF-Sunnersta AIF 2 (division 6).
19.00: Järlåsa Vittinge FF 2-SK Iron 2 (division 8).

Torsdag 14 juni
Herrar
19.00:
Hallstahammars SK-Västerfärnebo AIK (division 5).
19.00: Norrby SK-Sörstafors/Kolbäck (division 5).
19.00: Ransta IK-Romfartuna GIF (division 5).

Fredag 15 juni
Herrar
19.00:
Tärnsjö IF 2-Söderfors GoIF (division 7).

Damer
19.00:
Tierps IF 2-Östervåla IF 2 (division 5).

Lördag 16 juni
Herrar
11.30:
Kazakiska IF-FK Sala (division 7).
13.00: Heby AIF-Märsta IK (division 3).
13.00: Runhällens BoIS-Danmarks IF (division 6).
14.00: Morgongåva SK 2-FC Kraftleden (division 7).
16.15: Vaksala SK 2-Harbo IF (division 6).

Damer
12.00:
Norrby SK-IK Sturehov (division 3).

Söndag 17 juni
14.00: Tärnsjö IF-Brottby SK (division 4).
15.00: Söderhamns FF-Sala FF (division 3).
16.00: Järlåsa Vittinge FF-Åsunda IF (division 8).
17.00: Heby AIF 2-Tierp City FC (division 8).
19.00: Riddarhytte SK-Ransta IK (division 5).

Damer
11.00:
Procyon BK-Norrby SK 2 (division 5).
17.00: Danmarks IF-Östervåla IF (division 3).



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer