Västerfärnebo AIK. Foto: VAIK


Veckans lokala matcher inleds med ett hett derby

FK Sala, Grällsta IF, Harbo IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 3 månader sedan

De flesta lokala seniorlagen spelar denna vecka på lördag eller söndag. Men det finns undantag – bland annat måndagskvällens derby på Svedboäng.
Här har ni veckans matcher för de lokala lagen.

Vi är inne i september och det betyder allt färre matcher under veckan, det vill säga måndag till fredag.
Men några undantag finns – i kväll, måndag, spelas det ett derby på Svedboäng.
Det är reservlagsserien som gäller och möte mellan Västerfärnebo AIK och Norrby SK.
Det målrika vårmötet slutade för övrigt 4-4 på Norrbyliden.
Notera att matchen startar redan klockan 18.15.

Och i morgon, tisdag, spelar Ransta IK och Sala FF:s damer hemmamatcher.
Dessutom spelar Järlåsa Vittinge FF en uppskjuten match i division 8 på onsdag.

Till helgen väntar dessutom ett helt gäng intressanta matcher.

Saknar du någon match?
Hör av dig till Sala-Heby Fotboll!

Måndag 3 september
Herrar
18.15:
Västerfärnebo AIK-Norrby SK (reservlagsserien).

Tisdag 4 september
Herrar

18.30: Ramnäs-Ransta IK (division 5).

Damer
19.30: Sala FF-Yxhults IK (division 4).

Onsdag 5 september
Herrar

19.15 Enköpings United-Järlåsa Vittinge FF (division 8).

Fredag 7 september
Herrar
19.30:
FC Sporting Västerås-Grällsta IF (division 7).

Lördag 8 september
Herrar
13.00:
Bälinge IF-Tärnsjö IF (division 4).
15.00: Uppsala-Kurd FK-Heby AIF (division 3).
15.00: Säters IF-Sala FF (division 3).
17.00: Tärnsjö IF 2-Karlholms GoIF (division 7).

Damer
12.00:
Östervåla IF-Tierps IF (division 3).
12.00: Norrby SK-Tillberga IK (division 3).
14.30: Östervåla IF 2-Storvreta IK (division 5).

Söndag 9 september
Herrar
11.00:
SK Iron-Harbo IF (division 6).
13.00: Östervåla IF-Morgongåva SK (division 6).
15.00: Munktorps BK-Ransta IK (division 5).
15.00: Romfartuna GIF-Norrby SK (division 5).
15.00: Tillberga IK-Västerfärnebo AIK (division 5).
17.00: Heby AIF 2-Procyon BK 2 (division 8).
17.30: Morgongåva SK 2-Persien FC (division 7).
17.30: Järlåsa Vittinge FF 2-Ullfors IK 2 (division 8).
18.00: Järlåsa Vittinge FF-Märsta Syrianska FC (division 8).

Damer
16.00:
Sala FF-Gideonsbergs IF 2 (division 4).
16.00: Norrby SK 2-Härnevi BK (division 5).



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer

F