Runhällens BoIS. Foto: Carl-Henrik Rapp


Fyra matcher i veckan – sedan får vi snällt vänta till helgen

FK Sala, Grällsta IF, Harbo IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Runhällen BoIS, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 2 månader sedan

Tre matcher på måndagskvällen. Sedan får vi snällt vänta på övriga lokala matcher till lördag och söndag. Och på söndag väntar en riktig fotbollskrock…
Här har ni veckans spelschema för de lokala fotbollslagen.

>Runhällens BoIS var spelledigt förra veckan, men i kväll är det match.
För övrigt är BoIS möte med Sunnerstas andralag på bortaplan en av tre matcher på måndagskvällen.
Även Norrby SK och Västerfärnebo AIK spelar i reservlagsserien.

Dessutom spelar Järlåsa Vittinge FF:s andralag en uppskjuten match på bortaplan på onsdag.

Till helgen är det mängder av matcher och på söndag spelar alla tre lokala herrlag i division 5 på hemmaplan.
Och det med samma starttid.
Snacka om fotbollskrock!
Och redan på lördagen är det division 7-derby på Lindvallen.

Saknar du någon match?
Hör av dig till Sala-Heby Fotboll!

Måndag 10 september
Herrar

18.30: Norrby SK-Kungsör BK (reservlagsserien).
19.00: Sunnersta AIF 2-Runhällens BoIS (division 6).
19.00: Romfartuna GIF/Irsta IF-Västerfärnebo AIK (reservlagsserien).

Onsdag 12 september
Herrar
19.00:
Järlåsa Vittinge FF 2-Procyon BK 2 (division 8).

Lördag 15 september
Herrar
12.00:
Unik FK 2-Heby AIF 2 (division 8).
13.00: Heby AIF-Kungsängens IF (division 3).
13.15: Upsala IF-Tärnsjö IF (division 4).
14.30: SK Wigör 2-Järlåsa Vittinge FF (division 8).
15.00: Sala FF-Fagersta Södra (division 3).
15.00: Grällsta IF-FK Sala (division 7).
15.00: IK Hinden 2-Tärnsjö IF 2 (division 7).

Söndag 16 september
Herrar
12.00:
Morgongåva SK-Vaksala SK 2 (division 6).
13.00: Runhällens BoIS-SK Iron (division 6).
13.00: Tierp City FC-Järlåsa Vittinge FF 2 (division 8).
15.00: Norrby SK-Surahammar FK (division 5).
15.00: Ransta IK-Riddarhytte SK (division 5).
15.00: Västerfärnebo AIK-Munktorps BK (division 5).
16.00: Harbo IF-Östervåla IF (division 6).
16.00: Sigtuna IF-Morgongåva SK 2 (division 7).

Damer
13.00:
Garphyttans IF-Norrby SK (division 3).
14.00: Danmarks IF 2-Östervåla IF 2 (division 5).
15.00: Storvreta IK-Norrby SK 2 (division 5).
16.00: Götlunda IF-Sala FF (division 4).
18.00: Rosersberg/Sigtuna IF-Östervåla IF (division 3).



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer

F