Seniorcupen ska spelas. Foto: Sala-Heby Fotboll


Spelschemat för lördagens Seniorcup med 22 lag

FK Sala, Grällsta IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 2 månader sedan

Tidigt på lördagsmorgonen är det matchstart för den nionde upplagan av Seniorcupen. Totalt spelas 52 matcher i Idrottshallen och Lärkhallen när 22 lag kommer till spel.
Här har ni hela matchprogrammet.

I morgon, lördag, ska 52 futsalmatcher spelas i Idrottshallen och Lärkhallen.
Matchstart klockan 08.00 och tolv timmar senare blåser domarna i gång den allra sista matchen när herrfinalen avgörs.

Totalt är det 22 lag som kommer till spel när Seniorcupen avgörs för nionde gången, tolv herr- och tio damlag.
Tre herrgrupper med fyra lag i varje och där en av grupperna spelas i Lärkhallen.
Damlagen är uppdelade i två grupper och en av grupperna är förlagd till samma hall.

Åtta av tolv herrlag går vidare till kvartsfinal – sex av tio damlag får spela vidare efter gruppspelet.

Regerande mästare är Heby AIF (herrar) och IFK Västerås (damer).

Här har ni spelprogrammet.

Herrar (tolv lag).
Grupp 1 (Idrottshallen).

08:00: Sala FF-Sala AC.
08:20: Sala City FC-Somaliska FC.
10:40: Sala FF-Sala City FC.
11:00: Somaliska FC-Sala AC
13:20: Somaliska FC-Sala FF.
13:40: Sala AC-Sala City FC.

Grupp 2 (Idrottshallen).
09:20:
Heby AIF-Morgongåva SK.
09:40: Järlåsa Vittinge FF-Afghanska föreningen.
12:00: Heby AIF-Järlåsa Vittinge FF.
12:20: Afghanska föreningen-Morgongåva SK.
14:40: Afghanska föreningen-Heby AIF.
15:00: Morgongåva SK-Järlåsa Vittinge FF.

Grupp 3 (Lärkhallen).
09:20:
Norrby SK-Ransta IK.
10:20: Grällsta IF-FK Sala.
11:20: Norrby SK-Grällsta IF.
11:40: FK Sala-Ransta IK.
12:40: FK Sala-Norrby SK.
13:00: Ransta IK-Grällsta IF.

Kvartsfinaler (Idrottshallen).
16:15:
1:an från Grupp 1 mot näst bästa trea.
16:40: 1:an från Grupp 2 mot tvåan från grupp 3.
17:05: 1:an från Grupp 3 mot Bästa trea.
17:30: 2:an från Grupp 1 mot 2:an från Grupp 2.

Semifinaler
18:45:
Vinnare kvartsfinal 1 mot Vinnare kvartsfinal 2.
19:10: Vinnare kvartsfinal 3 mot Vinnare kvartsfinal 4.

Herrfinalen spelas klockan 20.00.

Damer (tio lag).
Grupp 1 (Idrottshallen).
08:40:
Tillberga IK-Romfartuna GIF.
09:00: Sala FF-IFK Västerås.
10:00: Norrby SK A-Tillberga IK.
10:20: Romfartuna GIF-Sala FF.
11:20: IFK Västerås-Norrby SK A.
11:40: Sala FF-Tillberga IK.
12:40: IFK Västerås-Romfartuna GIF.
13:00: Norrby SK A-Sala FF.
14:00: Tillberga IK-IFK Västerås.
14:20: Romfartuna GIF-Norrby SK A.

Grupp 2 (Lärkhallen).
08:40:
Tärnsjö IF-Gideonsbergs IF.
09:00: Norrby SK U-Östervåla IF.
09:40: Västerfärnebo AIK-Tärnsjö IF.
10:00: Gideonsbergs IF-Norrby SK U.
10:40: Östervåla IF-Västerfärnebo AIK.
11:00: Norrby SK U-Tärnsjö IF.
12:00: Östervåla IF-Gideonsbergs IF.
12:20: Västerfärnebo AIK-Norrby SK U.
13:20: Tärnsjö IF-Östervåla IF.
13:40: Gideonsbergs IF-Västerfärnebo AIK.

Kvartsfinaler (Idrottshallen).
15:25:
3:an från Grupp 1 mot 2:an från Grupp 2.
15:50: 3:an från Grupp 2 mot 2:an från Grupp 1.

Semifinaler.
17:55:
1:an från Grupp 1 mot vinnare kvart 1.
18:20: 1:an från Grupp 2 mot vinnare kvart 2.

Damfinalen spelas klockan 19.35.



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer