Harbo IF mot Järlåsa Vittinge FF i fjol. Foto: Niclas Bergvall


Harbo IF och Tärnsjö IF först ut när Upplandscupen startar

Harbo IF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Östervåla IF, Tärnsjö IF 3 veckor sedan

I morgon är det avspark för herrar grupp 8 i Upplandscupen. En grupp med fem lokala lag och platsen för premiären är Tegelvallen när Harbo IF och Tärnsjö IF är först ut.

Äntligen!
På fredagskvällen kör Upplandscupen i gång på Tegelvallen i Heby.
Och där ska det spelas en massa cupmatcher (fast i serieform…) de kommande veckorna.
Dessutom är tolv av de 13 cupmatcherna derbyn.
Först ut på fredagen är Harbo IF mot Tärnsjö IF och dagen efter ska Östervåla IF och Morgongåva SK mötas.

Regerande mästare Vattholma IF:s herrar och Rimbo IF:s damer – det senare besegrade som bekant Östervåla IF i fjolårets final.
I herrklassen tog sig Tärnsjö IF och Morgongåva SK vidare från gruppspelet.
TIF vann första matchen i slutspelet men föll i kvartsfinalen mot blivande vinnarna Vattholma med 1-7.
MSK åkte ut direkt i utslagningen – 1-2 mot Börje SK.

Upplandscupen spelas sedan 2011 med gruppspel på försäsongen, mars och april, och med slutspel efter serierna är slut, det vill säga i oktober.
I år är det 53 herr- och 19 damlag anmälda och de spelar i elva respektive fem grupper.
I herrklassen går gruppsegrarna plus de fem bästa tvåorna till slutspel.
I damklassen är det förutom gruppsegrarna även de tre bästa tvåorna.

De fem lokala herrlagen är placerade i grupp 8.
1 mars, 18:30: Harbo IF-Tärnsjö IF.
2 mars, 15:15: Östervåla IF-Morgongåva SK.
9 mars, 15:15: Morgongåva SK-Harbo IF.
10 mars, 14:00: Järlåsa Vittinge FF-Östervåla IF.
20 mars, 18:30: Tärnsjö IF-Morgongåva SK.
22 mars, 19:00: Harbo IF-Järlåsa Vittinge FF.
30 mars, 15:15: Östervåla IF-Harbo IF.
31 mars, 17:00: Järlåsa Vittinge FF-Tärnsjö IF.
6 april, 10:30: Morgongåva SK-Järlåsa Vittinge FF.
7 april, 15:30: Tärnsjö IF-Östervåla IF.

Östervåla IF:s damer är placerat i grupp 3 tillsammans med Månkarbo IF, Ullfors IK och Bälinge IF.
För övrigt samma kvartett som möttes i gruppspelet i fjol, då slutade ÖIF på andra plats bakom Ullfors IK.

Den 10 mars inleder ÖIF med hemmamatch (Tegelvallen i Heby) mot Månkarbo IF.
För övrigt enda hemmamatchen för ÖIF i gruppspelet.

Spelprogram.
10 mars, 12.00:
Östervåla IF-Månkarbo IF (Tegelvallen).
10 mars, 14.00: Ullfors IK-Bälinge IF.
17 mars, 14.00: Månkarbo IF-Bälinge IF.
17 mars, 16.00: Ullfors IK-Östervåla IF.
30 mars, 12.00: Bälinge IF-Östervåla IF.
31 mars, 12.00: Månkarbo IF-Ullfors IK.

Senaste årens finaler.
Damer.

2008: Danmarks IF-Bälinge IF 1-0
2009: Gamla Upsala SK-Gimo IF 5-3
2010: IK Fyris-Upplands Ekeby 7-2
2011: Vaksala SK-Frösunda SK 7-0
2012: Fanna SK-Gimo IF 2-0
2013: Fanna SK-Enköpings SK 4-3
2014: Gamla Upsala SK-Tierps IF 3-1
2015: Gamla Upsala SK-Tierps IF 3-0
2016: Rimbo IF-Films SK 4-3
2017: Gamla Upsala SK-Rimbo IF 2-1
2018: Rimbo IF-Östervåla IF 7-3

Herrar.
2008:
FC Widerlöv-Gamlis FF 4-0
2009: Uppsala-Näs IK-Fanna BK 4-3
2010: BKV Norrtälje-Frösunda SK 10-4
2011: Ärentuna SK-Procyon BK 3-1
2012: Sunnersta AIF-Procyon BK 3-2
2013: Upsala IF-BKV Norrtälje 1-0
2014: BKV Norrtälje-Upsala IF 2-0
2015: Procyon BK-Vaksala SK 2-0
2016: FC Arlanda-Brottby SK 2-1
2017: Brottby SK-Börje SK 5-1
2018: Vattholma IF-Riala GoIF 3-1



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer