Silly Season

Här kan ni följa allt som händer i de lokala klubbarna under Silly Season. Vi har den här sidan öppen ända fram till serierna kör igång 2018. Vi registrerar spelarförluster och nyförvärv på både ledar och spelarsidan. Det dyker säkert upp rykten och spekulationer som vi också informerar om. Tipsa oss gärna om ni vet eller tror något.

Rykten och spekulationer samt andra nyheter.

——————————————————————————————————————-

Sala FF (uppdaterat 7/3)

TV021-cup (matcherna spelas på Hamre IP Västerås. Matchtid 2×30 min))

Fredag 23/3 20.45 IFK Västerås FK div 4
Lördag 24/3 10.15 FC Västerås div 6
Lördag 24/3 12.45 Dingtuna GIF div 6
Lördag 24/3 14.00 Hökåsen FF div 7

Träningsmatcher

Torsdag 22/2 : Skiljebo SK-Sala FF 4-0
Lördag 10/3 : Slätta SK-Sala FF 1-1
Söndag 18/3 : BK30-Sala FF 1-2
Torsdag 29/3 19.00: IFK Mora, division 2. Lärkan
Lördag 7/4 15.00: Irsta IF, division 4. Hamre IP Västerås

Trupp 2018

-Rigest Hysko spelande tränare.
-Johan Norgren, materialförvaltare
-Krister Thalén, materialförvaltare
-Mats Swartling, lagledare
-Bertil Forsberg, hjälptränare

-Jakob Eklund
-Velat Ucmaz
-Markus Lindholm
-Aleksander Ahlström nyförvärv från Tärnsjö IF
-Henok Fanus
-Pål Flodin
-Hassan Naser
-Abbe Mahad Omar nyförvärv från Västerås IK
-Elend Haci
-Yusuf Celik
-Simon Svensson lån från Västerås SK
-Rigest Hysko
-Joan Corrales
-Jonathan Mukkonen nyförvärv från Norrby SK
-Halil Mestanougli
-Ferat Ucmaz nyförvärv från Heby AIF
-Muen Issa
-Biryar Pirmosa
-Rasmus Hedlund Aldén nyförvärv från Västerfärnebo AIK

Seriepremiär division 3 södra Norrland

Lördag 14 april 12.00 Årsunda IF-Sala FF (spelas på Jernvallen, Sandviken)

——————————————————————————————————————-

Heby AIF (uppdaterat 9/3)

Upplandscupen (alla matcher spelas på Tegelvallen)

4/3 Järlåsa/Vittinge FF-Heby AIF UPPSKJUTEN
11/3 11.00 Heby AIF-Morgongåva SK UPPSKJUTEN
16/3 19.00 Runhällen BoIS-Heby AIF
25/3 12.00 Heby AIF-Harbo IF
8/4 13.00 Tärnsjö IF-Heby AIF

Träningsmatcher
IK Franke-Heby AIF 1-0
IFK Uppsala-Heby AIF 0-2
Sandvikens AIK-Heby AIF 2-5
Strömsbergs IF-Heby AIF 1-1
28/3, 19.00: Heby AIF-Gamla Upsala SK
8/4 15.00: IFK Eskilstuna (div. 3)-Heby AIF.

Trupp 2018
-Per-Åke Swärdh,  tränare
-Wallit Kurdu Bakir, assisterande tränare
-Anders Lind, materialförvaltare
-Anders Mattsson, målvaktstränare
-Rolf Pettersson, målvaktstränare

-James Papa Yaw Yeboah
-Balen Nouri
-Baban Nouri
-Marcus Arvidsson
-Rasmus Östergård-Hansen
-Jonas Ahlin
-Alexander Johansson
-Lucas Ejnarsson
-Mattias Hellqvist
-Wictor Swärdh
-Adrian johansson
-William Bosell
-Filip Hedström
-Sunday Bale

Seriepremiär

Lördag 14 april 13.00 Heby AIF-Syrianska IF Kerburan

——————————————————————————————————————-

Tärnsjö IF

Träningsmatcher

18/2  Erikslunds FK-Tärnsjö IF 5-2
24-25/3 Stensätra IF (borta)
30/3 IF Viljan Strängnäs (borta)
7/4 Forsbacka IF (borta)
14/4  Brynäs IF FK (borta)

Upplandscupen

Trupp 2018
-Patrik Sjöberg, tränare
-Johan Johansson,  lagledare
-Anders Mattsson, målvaktstränare

——————————————————————————————————————-

Västerfärnebo AIK

Träningsmatcher

3/3: Avesta AIK-Västerfärnebo AIK 3-1
11/3: Arboga Södra-Västerfärnebo AIK 2-0
18/3 14.00 Tunabro U, division ? (hemma)
24/3 Nyhammar, division ? (borta)
2/4 15.00 Skultuna IS, division 4 (borta)
7/4 15.00IK Oden, division ? (borta)
21/4 Slätta, division ? (borta)

Trupp 2018
-Kaj Enström, tränare
-Tommy Fahlin, assisterande tränare
-Hasse Andersson, lagledare

-Rasmus Hedlund Aldén 23 år, mittfältare
-Gustav Smeds 22 år, forward
-Eric Niklasson
-Oscar Eriksson

——————————————————————————————————————-

Ransta IK (uppdaterat 21/1)

Träningsmatcher

10/3  IK Oden -Ransta IK 1-1
17/3  15.00 IFK Västerås, (div 4) Lärkan
24/3  16.00 Hedesunda IF, (div 4) Lärkan
2/4  11.00 IFK Västerås , (b-lag) Lärkan
14/4  11.00 Krylbo IF, (div 6) Lärkan
21-22/4  Morgongåva SK, (div 6) borta

Trupp 2018

-Johan Barkskog, spelande tränare
-Andreas Nilsson, spelande tränare
-Rasmus Karlsson, tränare
-Kjell Eklöf, målvaktstränare
-Marcus Hellman, ledare
-Roger Olsson, materialförvaltare

-Andreas Westerlund,  Nyförvärv från AC Studenterna (div4 Linköping)
-Håvard Kvello, comeback (senast Hamre Skiljebo)
-Erik Folkegård
-Christoffer Timan
-Abdi Samed Aadan
-Andreas Lindberg
-Rasmus Öijvall
-Dennis Eriksson
-Samsom Yacob Haile
-Joakim Johansson
-Robert Bolin
-Filmon Telesenbet
-Hussein Ahmed Hussen
-André Bergström
-Jonatan Agemalm Ingarv
-Murad Al Amin
-Johan Jonsson
-Robert Eriksson
-Linus Dunwinge
-Tobias Vesterlund
-Hamez Kinolli
-Anton Evald
-Andreas Stjernfeldt
-Christopher Wiklund
-Erik Öijvall
-Abdirahman Farah
-Robin Eriksson
-Muhamed ahmed Hassan
-Andreas Forsgren
-Tobias Johansson

——————————————————————————————————————-

Norrby SK

Träningsmatcher

14/4 13.00 BK30 (borta)

Trupp 2018

-Thomas Skog, tränare

-Filip Norgren, mittfältare, nyförvärv från Sala FF
-Anton Hagman
-Samuel Vanberg
-Nisse Hellner Eriksson
-Leon Andersson
-Erik Wiklund

——————————————————————————————————————-

Morgongåva SK (uppdaterat 20/1)

Upplandscupen: (Alla matcher spelas på Tegelvallen)
3/3 15.00 Tärnsjö IF– Morgongåva SK
10-11/3 Heby AIF– Morgongåva SK
18/3 14.00 Morgongåva SK– Harbo IF
25/3 14.00 Järlåsa/Vittinge FF – Morgongåva SK
7/4 14.00 Morgongåva SK – Runhällen BoIS

Träningsmatcher
13/4 Lemland – Morgongåva SK (Åland)
14/4 Mariehamn U – Morgongåva SK (Åland)
21/ 4 Morgongåva SK – Ransta IK

Trupp 2018

Nicklas Nilsson Tränare
Anders Ryström Ass tränare
Ingvar Pettersson Lagledare MSK 1
Tobias Lundin Lagledare MSK 2
Jocke Nivala Ledare MSK 2
Hasse Bäckström Ledare MSK 2

Målvakter
Alexander Redén 25 år
Pontus Ryström 18 år
Backar
August Rung 22 år
Daniel Backman 19 år
Elias Cederfeldt 21 år
Elias Östlund 19 år
Emanuel Edberg 20 år
Jakob Eriksmark 19 år
Joakim Gustafsson 24 år
Joel Markefka 23 år
Johan Stadigh 20 år
Kalan Hassan 16 år
Hans Bäckström 33 år
Pelle Johannesson 27 år
Rickard Bertilsson 33 år
Samuel Cederfeldt 18 år
Samuel Nivala 18 år
Simon Lundin 17 år
Viktor Johannesson 24 år
Mittfält
Albin Heidenborg 20 år
Albin Wijana 15 år
Anders Johansson 33 år
Daniel Söffge 32 år
Diyar Cifci 16 år
Eshaq Jafari 20 år
Filip Jelséus 22 år
Hossein Qrawlus 16 år
Marcus Folkesson 18 år
Micke Carlstam 32 år
Mohammed Mursal 18 år
Oskar Strandberg 23 år
Sebastian Nivala 15 år
Simon Hellman 25 år
Viktor Hanning 18 år
Anfall
Abdullah Aluh 18 år
Ahmad Zahir 18 år
Ali Qarawaloos 24 år
Hussein Nouri 25 år
Joakim Wendelius 29 år
Ludvig Friberg 20 år
Max Edberg 23 år
Nicklas Svärd 24 år
Zackarias Nilsson 16 år

——————————————————————————————————————-

Östervåla IF

Trupp 2018

——————————————————————————————————————-

Harbo IF (uppdaterad 9/2)

Upplandscupen (alla matcher spelas på Tegelvallen)

3/3 10,30 Runhällen BoIS-Harbo IF
11/3 Harbo IF-Tärnsjö IF 2-3
18/3 14,00 Morgongåva SK-Harbo IF
25/3 Tid? Heby AIF-Harbo IF
7/4 12,15 Harbo IF-Järlåsa/Vittinge FF

14-15/4 Miniläger Eckerö Åland.

Trupp 2018

-Dionisio Arcos, tränare
-Roberto Carmona, assisterande tränare
-Henrik Ahlström, lagledare
-Mikael Ahlström, materialförvaltare
-Mats Larsson, ledare

-Simon Sepulveda, nyförvärv från Sunnersta div 4
-Samuel Sepulveda, nyförvärv från Sunnersta div 4
-Jesper Forsberg, comeback efter skada
-Andreas Sundlöf, nyförvärv från Östervåla IF
-Matthias Holst
-Joakim Mattsson
-Alexander Thell
-Jimmy Wendt
-Anton Johansson
-Hampus Ohlström
-Aron Lindblom
-Simon Johansson
-Adam Larsson
-Isac Sepulveda
-Henrik Ahlström
-Erik Philipsson
-Viktor Johansson
-Albin Olsson
-Tobias Isaksson
-Henrik Barkman
-Herman Jansson
-Rikard Larsson
-Per Håkansson
-Ernst-Johan Eklund
-Henrik Rosén

———————————————————————————————-

Runhällen BoIS (uppdaterat 18/1)

Upplandscupen (alla matcher spelas på Tegelvallen)

3/3 10,30 Runhällen BoIS-Harbo IF
11/3 Järlåsa/Vittinge FF-Runhällen BoIS 3-5
16/3 19.00 Runhällen BoIS-Heby AIF
24/3 12.00 Runhällen BoIS-Tärnsjö IF
7/4 14.00 Morgongåva SK-Runhällen BoIS

Trupp 2018
-Martin Lindbom, spelande tränare
-Olle Hedlund, spelande tränare
-Fredrik “Saxen” Johansson, spelande tränare

-Freddy Masonen
-Andreas Johansson, mittfältare, nyförvärv från Heby AIF
-Niklas Stenberg
-Marcus Hillström
-Oskar Söder
-Victor Hermansson
-Anton Karlström
-Adam Berggren
-Petter Hiller
-Andreas Karlsson
-Oskar Hermansson
-Axel Hedlund
-Nils Jansäter
-Anatoliy Zalevskiy
-Christoffer Swartling
-Robin Håkansson
-Niklas Karlsson
-Joel Eriksson, nyförvärv från Heby AIF
-Fredrik Lindh
-Mattias Lundström, målvakt från Heby AIF

——————————————————————————————————————-

Järlåsa/Vittinge FF

Upplandscupen

4/3 Järlåsa/Vittinge FF-Heby AIF Tegelvallen
11/3 Järlåsa/Vittinge FF-Runhällen BoIS Tegelvallen
18/3 Tärnsjö IF-Järlåsa/Vittinge FF Furuvallen
25/3 Järlåsa/Vittinge FF-Morgongåva SK Tegelvallen
7/4 Harbo IF-Järlåsa/Vittinge FF Tegelvallen

Trupp 2018

-Thomas Falk, sportchef
-Nicklas Larsson, tränare
-Göran Olsson, assisterande tränare
-Thomas Florin, spelande assisterande tränare
-Stina Landberg, lagledare
-Janne Törnvall, lagledare

——————————————————————————————————————-

Grällsta IF

Trupp 2018

——————————————————————————————————————-

FK Sala (uppdaterat 15/1)

Träningsmatcher

2/4 Norberg AIF (b)
7/4 Söderbärke Goif (h)
21/4 Fjärdhundra SK (h)
28/4 Näs IF (b)

Trupp 2018

-Samuel Sillén , spelande tränare, från Norrby SK

-Jonathan Pierrou , back, från Sala FF
-Andreas Johansson från Norrby SK
-Jonas Persson från Runhällen BoIS
-Leo Helmin från Norrby SK
-Niklas Lindström, senast i Norrby SK.
-Jörgen Andersson, senast i Möklinta IF
-Linus Andersson, senast i Möklinta IF.
-Joel Bäckebo, senast i Västerås IK.
-Emil Eriksson, senast i Västerfärnebo AIK.
-Fredrik Gustafsson, senast i Ransta IK.
-Mattias Hermansson, senast i Storviks IF.
-Sam Larsson, senast i Grällsta IF
-Daniel Sörman, senast i Grällsta IF.
-Alexander Lundvall, senast i Sala FF.
-Robin Östlund, senast i Sätra IF.
-Jesper Larsson, senast i Möklinta IF
-Jesper Olsson, från Norrby SK
-Shohaib Saberi, från Sala FF

——————————————————————————————————————-

DAMER

Norrby SK

Träningsmatcher

18/2  IK Viljan (div 3)-Norrby SK 9-0

Trupp 2018
-Stefan Svensson tränare

——————————————————————————————————————-

Östervåla IF (uppdaterat 2/2)

Upplandscupen

17/3 12.00 Östervåla IF-Ullfors IK (div 5) Tegelvallen
24/3 14.00 Bälinge IF (div 1)-Östervåla IF
8/4 Tid ? Månkarbo IF (div 3)-Östervåla IF Spelas i Tierp

Träningsmatcher

2/3 Norrby SK-Öif
10/3 Ev träningsmatch i Heby kl 11.00
17/3 Öif – Ullfors IK
24/3 Bälinge IF- Öif kl 14:00,
7 eller 8/4 Månkarbo IF- Öif
15/4 Östhammar IF- Öif kl 15:30 & 17:30,
22/4 Inovacupen.

Trupp 2018
-Fredrik Nilsson tränare
-Roger Berggren assisterande tränare

-Julia Larsson
-Madelen Lindström
-Jennifer Lindström
-Ebba Sverin
-Linda Jansson
-Pernilla Andersson
-Milly Berggren
-Maria Carlberg
-Sara Edberg H
-Josse Eriksson
-Olivia Erngren
-Fanny Jonson
-Jonna Larsson
-Lovisa Larsson
-Tilda Lunden
-Ebba Lundin
-Linnea Nilsson
-Hanna Norgren
-Ellinor Orest B
-Ida Segelsbo
-Mimmi Stenborg
-Elin Wåhlstedt
-Felicia Berggren
-Malin Nilsson
-Wilma Lindqvist
-Hanna Arvidsson
-Ida Andersson.

——————————————————————————————————————-

Sala FF (uppdaterat 22/1)

Träningsmatcher

25/2 11.00 BK30 U19-Sala FF Ringvallen Västerås
11/3 13.15 Stensätra IF (div 2) Jernvallen Sandviken
15/4 BK Sport Lärkan
22/4 Inovacupen

Trupp 2018
-Benny Törnqvist, tränare
-Karin Hanold, lagledare

-Veronika Berglund
-Julia Hammarbäck
-Tova Söderström
-Anna Höglund
-Maja Pettersson
-Olivia From
-Freja Spårebo
-Julia Tengvall
-Frida Westerlund
-Jennifer Lundgren
-Magdalena Pölder
-Johanna Brosig
-Moa Hanold
-Fanny Spång
-Hilma Larsson
-Nora Guldbacke
-Elsa Cedervång
-Matilda Smeds
-Elsa Cedervång
-Britta Andersson
-Saga Brännström




Kommentarer