I morgon startar Julcupen i Idrottshallen. Foto: Niclas Bergvall


4 år sedan

På torsdagen startar Julcupen med två flickklasser

På torsdagsmorgonen startar klassikern – Julcupen som arrangeras av Sala FF sedan 1981.
Först ut i Idrottshallen är flickor födda 2008 och därefter flickor födda 2004 och totalt ska 32 futsalmatcher spelas från morgon till kväll.

 

I morgon, torsdag, startar den 38:e upplagan av Julcupen.
Platsen är Idrottshallen och där har Sala FF:s futsalcup huserat sedan december 2010.

Först ut är flickor födda 2008 på torsdagsförmiddagen och därefter F04 på eftermiddagen.
Totalt ska 32 matcher spelas från klockan 08.00 till det hela är avslutat strax efter 19.30.

Läs mer: Tävlingsledare Mattias Falk om Julcupen

I flickor födda 2008, som spelar utan att kora någon segrare, deltar åtta lag och tre av dessa är lokala: Sala FF och Östervåla IF (två lag).
Övriga lag är Skiljebo SK, Barkarö SK, Skogstorps GoIF, Gideonsbergs IF och Eskilstuna United.

Spelprogram F08.
08:00:
Östervåla IF 1-Sala FF.
08:20: Barkarö SK-Östervåla IF 2.
08:40: Skogstorps GoIF-Gideonsbergs IF.
09:00: Skiljebo SK-Eskilstuna United DFF.
09:20: Östervåla IF 2-Skogstorps GoIF.
09:40: Eskilstuna United DFF-Östervåla IF 1.
10:00: Sala FF-Skiljebo SK.
10:20: Gideonsbergs IF-Barkarö SK.
10:40: Östervåla IF 2-Sala FF.
11:00: Gideonsbergs IF-Eskilstuna United DFF.
11:20: Östervåla IF 1-Barkarö SK.
11:40: Skiljebo SK-Skogstorps GoIF.
12:00: Eskilstuna United DFF-Östervåla IF 2.
12:20: Skogstorps GoIF-Östervåla IF 1.
12:40: Barkarö SK-Skiljebo SK.
13:00: Sala FF-Gideonsbergs IF.

När F08 är klara kliver flickor födda 2004 in i hetluften.
Totalt åtta lag där de två bästa från respektive grupp går vidare till semifinal.

Av de åtta lagen är tre lokala: Sala FF, Tärnsjö IF och Heby AIF/Morgongåva SK.
Övriga lag: Sandvikens IF (två lag), Gideonsbergs IF (två lag) och IK Nordia.

Spelprogram F04.
Grupp 1
14:00:
Sala FF-Sandvikens IF Röd.
14:20: IK Nordia-Gideonsbergs IF Blå.
15:20: Sala FF-IK Nordia.
15:40: Gideonsbergs IF Blå-Sandvikens IF Röd.
16:40: Gideonsbergs IF Blå-Sala FF.
17:00: Sandvikens IF Röd-IK Nordia.

Grupp 2.
14:40:
Gideonsbergs IF Rosa-Sandvikens IF Vit.
15:00: Tärnsjö IF-Heby AIF/Morgongåva SK.
16:00: Gideonsbergs IF Rosa-Tärnsjö IF.
16:20: Heby AIF/Morgongåva SK-Sandvikens IF Vit.
17:20: Heby AIF/Morgongåva SK-Gideonsbergs IF Rosa.
17:40: Sandvikens IF Vit-Tärnsjö IF.

Semifinalerna spelas klockan 18.00 och 18.25, bronsmatchen 18.50 och finalen inleds 19.15.


Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.