Andra matchen för dagen på Tegelvallen i division 3 norra Svealand mellan Sala FF och Sundbybergs IK.
hade Heby AIF förlorat mot Newroz FC med 0-4.
FF behövde en trepoängare efter två oavgjorda matcher för att glappet inte skulle bli för stort till serieledarna.
Det blev en drömstart för Sala FF som redan i den andra minuten gjorde 1-0. Stephen Komaketch slog ett inlägg som Ebrahim Tajik tog hand om och kunde göra mål på.
slarvigt passningsspel av båda lagen i första halvlek. Flera långa bollar upp på Stephen Komaketch som oroade Sundbybergs försvar.
Sala FF:s försvarslinje var klockrena i sina brytningar och som helhet kändes 1-0 i halvtid rättvist.
I den andra halvleken kom skyttekungen Jakob Eklund in och oroade Sundbybergsförsvaret flera gånger i början.
I den 55:e minuten är Sala FF uppe i fint anfall och flera försök att avsluta misslyckas och det slutar med att Jehad Jemal får på ett kanonskott som tar klockrent i stolpen.
Med dryga 25 minuter kvar har Sala FF en boll inne men blir avblåsta för en tveksam offside. Det handlade nog om millimetrar där.
Några minuter senare slår Ebrahim Tajik en stickare och frispelar Jakob Eklund som gör 2-0.
Sundbyberg reducerar när dryga kvarten återstår. En riktig på-ärla utifrån som går stolpe och in.
Sala FF backar hem och åker på två varningar för maskning vid inkast.
Sundbyberg trycker på för kvittering och spelar riktigt fint på slutet. När de ägnade sig åt fotboll i stället för gnällande på domaren så gör de det riktigt bra.
När klockan står på 91.47 kommer en lång boll in i Sala FF:s straffområde och kommunikationen mellan försvarare och målvakt fungerade inte och bollen rullar in till 2-2. Det är kanske ett rättvist resultat men ett tungt poängtapp för Sala FF.
– Vi är för stressade och föll för lågt i slutet. Det var nästan för högt tempo för oss men gör en bra match ändå, säger Mats Swartling lagledare i Sala FF.
Tredje matchen i rad som slutar oavgjort, det var förstås ett tungt poängtapp idag i den 92:a minuten?
– Ja vi är väl sex poäng efter nu och det känns tungt just nu, avslutar en väldigt besviken Swartling.
Nästa lördag möter Sala FF serieledaren IFK Uppsala på bortaplan.
Sean Khan-on
Velat Ucmaz
Jakob Eklund