Nu ska Åkrahallens Premiärtips avgöras!
Efter en lite rörig grundomgång med inställda och flyttade matcher togs beslutet att de med flest rätt skulle genomföra en skiljeomgång.
Det blev tre tippare som får anta den utmaningen.
Tommy Lindström, Morgongåva.
Maria Fahlström, Heby.
Kalle Hallström, Västerfärnebo.
Värt att notera att det är far och dotter som tillsammans med Hallström göre upp om titeln tipsmästare.
Totalt har trion tippat 16 matcher i inledningen av höstsäsongen och som utslagsfråga är det som vanligt antal mål.
Den första matchen spelas på söndag och den sista den 11 augusti.
Vinnaren erhåller en ICA Matkasse från ICA Åkrahallen.
Dessutom ska vi presentera vilka tre tippare som erhåller varsin ICA Matkasse utöver vinnaren.
Så här har de tre tippat.
Tommy Lindström.
1 Morgongåva SK-Södra Trögds IK (damfemman))
2 Heby AIF-Märsta IK (herrfyran)
1 Skuttunge SK-Morgongåva SK (herrfemman)
2 IK Rex-Tärnsjö IF (herrsexan)
1 Fjärdhundra SK-Järlåsa Vittinge FF (herrsjuan)
2 Sala FF-Forssa BK (herrtrean)
2 Norrby SK-Bele Barkarby FF (damtvåan)
2 Slätta SK-Västerfärnebo AIK (herrtrean)
X Tärnsjö IF-Håbo FF 2 (damfemman)
X FK Sala-Hornafrik IK (herrsexan)
X Heby AIF 2-Gränby FK (herrsjuan)
2 Harbo IF-SK Iron (herrsexan)
1 Runhällens BoIS-Upsala IF 2 (herrsjuan)
X IK Hinden 2-Östervåla IF 2 (herråttan)
2 Norrby SK 2-Sala FF (damfyran)
1 Grällsta IF-Hallsta FK (herråttan)
Antal mål: 51.
Maria Fahlström.
2 Morgongåva SK-Södra Trögds IK (damfemman)
2 Heby AIF-Märsta IK (herrfyran)
1 Skuttunge SK-Morgongåva SK (herrfemman)
2 IK Rex-Tärnsjö IF (herrsexan)
1 Fjärdhundra SK-Järlåsa Vittinge FF (herrsjuan)
2 Sala FF-Forssa BK (herrtrean)
1 Norrby SK-Bele Barkarby FF (damtvåan)
2 Slätta SK-Västerfärnebo AIK (herrtrean)
1 Tärnsjö IF-Håbo FF 2 (damfemman)
2 FK Sala-Hornafrik IK (herrsexan)
X Heby AIF 2-Gränby FK (herrsjuan)
2 Harbo IF-SK Iron (herrsexan)
1 Runhällens BoIS-Upsala IF 2 (herrsjuan)
2 IK Hinden 2-Östervåla IF 2 (herråttan)
X Norrby SK 2-Sala FF (damfyran)
X Grällsta IF-Hallsta FK (herråttan)
Antal mål: 36.
Kalle Hallström.
1 Morgongåva SK-Södra Trögds IK (damfemman)
2 Heby AIF-Märsta IK (herrfyran)
1 Skuttunge SK-Morgongåva SK (herrfemman)
2 IK Rex-Tärnsjö IF (herrsexan)
1 Fjärdhundra SK-Järlåsa Vittinge FF (herrsjuan)
2 Sala FF-Forssa BK (herrtrean)
1 Norrby SK-Bele Barkarby FF (damtvåan)
2 Slätta SK-Västerfärnebo AIK (herrtrean)
1 Tärnsjö IF-Håbo FF 2 (damfemman)
2 FK Sala-Hornafrik IK (herrsexan)
2 Heby AIF 2-Gränby FK (herrsjuan)
2 Harbo IF-SK Iron (herrsexan)
1 Runhällens BoIS-Upsala IF 2 (herrsjuan)
2 IK Hinden 2-Östervåla IF 2 (herråttan)
1 Norrby SK 2-Sala FF (damfyran)
1 Grällsta IF-Hallsta FK (herråttan)
Antal mål: 51.
Då spelas matcherna.
10 augusti, flyttad: Morgongåva SK-Södra Trögds IK.
31 juli: Heby AIF-Märsta IK.
10 augusti, flyttad: Skuttunge SK-Morgongåva SK.
4 augusti: IK Rex-Tärnsjö IF.
5 augusti: Fjärdhundra SK-Järlåsa Vittinge FF.
6 augusti: Sala FF-Forssa BK.
6 augusti: Norrby SK-Bele Barkarby FF.
7 augusti: Slätta SK-Västerfärnebo AIK.
7 augusti: Tärnsjö IF-Håbo FF 2.
7 augusti: FK Sala-Hornafrik IK.
7 augusti: Heby AIF 2-Gränby FK.
8 augusti: Harbo IF-SK Iron.
8 augusti: Runhällens BoIS-Upsala IF 2.
9 augusti: IK Hinden 2-Östervåla IF 2.
10 augusti: Norrby SK 2-Sala FF.
11 augusti: Grällsta IF-Hallsta FK Ungdom.