På söndag spelas den första av två klasser i årets upplaga av Hebycupen. Platsen är givetvis Heby Arena, det vill säga Sporthallen.
Sporten är futsal och klasserna är pojkar födda 2013/14 och 2011/12.
Precis som Julcupen i Sala har Hebycupen haft ett uppehåll på två år på grund av coronapandemin.
Men nu är det dags och när pojkar födda 2013/14 spelar på söndag är det i dagsläget sex lag anmälda: Heby AIF (två lag), Tärnsjö IF, Norrby SK (två lag) och Morgongåva SK.
Matchstart klockan 09.00 och Sala Sparbank är samarbetspartner och sponsrar med ett kompispris.
Söndagen den 5 februari är det pojkar födda 2011/12 som intar Heby Arena. Sex lag är anmälda: Heby AIF (två lag), Sala FF (två lag), Norrby SK och Tärnsjö IF.
– Vi hoppas att det blir två härlig söndagar på Heby Arena med mycket folk och härlig spelglädje, säger Ann-Sofie Pasalic Nilsebo i Heby AIF.
Senast Hebycupen spelades var den 9 februari 2020, då spelade pojkar födda 2004 och Sala FF vann efter finalseger mot Heby AIF. En match som gick till straffar.