Julcupen för P03 spelades på söndagen. Foto: Niclas Bergvall


Den här dagen var det stolpe ut för de lokala lagen

Morgongåva SK, Sala FF, Ungdom 2 veckor sedan

Stolpe ut!
Så kan vi sammanfatta de lokala lagens insats när sista klassen i Julcupen spelades på söndagen.
Till slut fick IF VP Uppsala ta emot guldmedaljerna – i finalen vann de mot IK Franke.

Det var den äldsta pojkklassen som avslutade den 38:e upplagan av Julcupen.
Totalt tolv lag deltog i P03-klassen och av dessa var fyra lokala: Sala FF tre lag samt Morgongåva SK.
Och det var verkligen stolpe ut för kvartetten…

Morgongåva SK fick åka hem efter gruppspelet, det efter tre förluster varav två med uddamålet.
Sala FF röd hade inför sista gruppspelsmatchen chansen att gå vidare, men då föll de med uddamålet.

Men det var två lag som gick vidare: Sala FF vit samt klubbens P04-lag.
SFF vit vann grupp 1 efter två segrar och en oavgjord.
I kvartsfinalen väntade IK Franke och efter en jämn match vann Västeråsklubben med 2-1. Det efter SFF haft flera heta chanser, bland annat en nick i ribban.
– Klart det känns lite tråkigt, vi var så nära, säger ledare Anna Rönnings.

Klubbens P04-lag, som hade vunnit sin klass tidigare i Julcupen, imponerade mot de äldre motståndarna och vann grupp 3 efter tre raka segrar.
Men i kvartsfinalen tog det stopp – det efter ett dramatiskt straffavgörande mot Irsta IF.
– Grabbarna gör det fantastiskt bra, förlorar inte någon match under ordinarie tid, säger ledare Jonas Spårebo.
SFF förde spelet, skapade mest målchanser och hade bland annat ett stolpskott i slutskedet.

Mest imponerade Avesta AIK under dagen, men i semifinalen föll de med 1-3 mot IF VP Uppsalas förstalag.
Finalen vanns sedan av IF VP efter 2-0 mot IK Franke.

Sala Sparbanks Kompispris gick till Avesta AIK.

Grupp 1.
Sala FF vit-IF VP Uppsala 1 2-2
Örsundsbro IF P04-Morgongåva SK1-0
Sala FF vit-Örsundsbro IF P04 2-1
Morgongåva SK-IF VP Uppsala 1 1-4
Morgongåva SK-Sala FF vit 0-2
IF VP Uppsala 1-Örsundsbro IF P04 0-0

Grupp 2.
Sala FF röd-Sandvikens IF 0-0
Avesta AIK-IK Franke 2-1
Sala FF röd-Avesta AIK 0-2
IK Franke-Sandvikens IF 1-1
IK Franke-Sala FF röd 1-0
Sandvikens IF-Avesta AIK 0-2

Grupp 3.
Sala FF P04-IF VP Uppsala 2 1-0
Irsta IF-IK Nordia 0-1
Sala FF P04-Irsta IF 1-0
IK Nordia-IF VP Uppsala 2 2-0
IK Nordia-Sala FF P04 1-2
IF VP Uppsala 2-Irsta IF 1-3

Kvartsfinaler
Sala FF-IK Franke 1-2
Sala FF P04-Irsta IF 3-4 efter straffar
IF VP Uppsala-Örsundsbro IF 3-0
Avesta AIK-IK Nordia 3-0

Semifinaler
IK Franke-Irsta IF 3-0
IF VP Uppsala-Avesta AIK 3-1

Bronsmatch
Irsta IF-Avesta AIK 4-5 efter straffar

Final
IK Franke-IF VP Uppsala 0-2



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer