Foto: Sala-Heby Fotboll


9 år sedan

Orken tröt för Östervåla IF

Östervåla IF kom till spel med tolv spelare. När de sedan åkte på två knäskador tvingades de spela med tio spelare. Innan skadorna stod det 1-1, när matchen var slutspelad var det 1-7 till gästerna Gamla Upsala SK 2.

 

Gästerna GUSK 2 tog ledningen efter drygt 10 minuter i en jämn första halvlek. Östervålas kvittering till 1-1 kom fem minuter in i andra genom Josefine Eriksson. Men några minuter efter målet skadar sig den första spelaren.

Bara minuter senare kom nästa skada och vips så stod Våla med tio spelare.
– Vi fick ett sent återbud och tog beslutet att köra med tolv spelare och självklart blir det skador. Vi har inte riktigt bredden och det känns av när det blir skador, säger Stefan Svensson, tränare i Östervåla IF.

Matchen var alltså jämn fram till skadorna men sedan försvann orken helt och målen trillade in.
– De får in två långskott till 3-1 och 4-1. Inte så mycket att göra åt, säger Stefan Svensson som ger beröm åt mittfältaren Elinor Orest Blomberg för hennes slit.

En av de skadade spelarna, Jennifer Lindström, fick åka ambulans.
– I värsta fall är det slutspelat den här säsongen.



Taggat:   

Samuel Sillén Samuel Sillén
Redaktör och skribent

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning


    HP P PH@