När man har varit ledare under många år i Sala FF och följt hundratals matcher så finns det naturligtvis ett antal matcher som har etsat sig fast i minnet.
Det kan handla om hemska förluster, otroliga upphämtningar i slutminuterna och stökiga matcher med utvisningar.
Det mesta får man vara med om i olika matcher.
Det finns några matcher jag minns mycket bra och en av dem spelades det lyckliga året 2012, det året Sala FF vann division 4 Västmanland och återvände till trean.
Det är näst sista omgången. Sala FF ska spela bortamatch mot Bäckby IF från Västerås.
Under vårsäsongen hade vi mött dem på Silvervallen och vunnit med 8-0. Matchen började klockan 15.00 och 15 minuter innan matchstart kom de med elva man.
Ingen avbytare och det kändes inte så seriöst.
Men på hemmaplan brukade de ha bra lag och ibland bussade Bäckby in ett gäng från Stockholm som förstärkning.
Kampen om avancemang till division 3 står mellan Irsta IF och Sala FF och vi har Bäckby och Arboga kvar hemma.
Båda matcherna bör vinnas för att säkra seriesegern. En andraplats innebär kval och det vill SFF undvika.
Inför de två sista matcherna har vi två poängs försprång på Irsta.
Jag åker ut till Klinta IP på eftermiddagen för att kolla på Irsta när de har besök av Medåkers IF. Hemmalaget vinner med 2-1 och passerar Sala FF i tabellen.
En dryg halvtimme senare ska Sala FF möta Bäckby IF, som ligger ohjälpligt sist i serien och seger behövs för att behålla försprånget på två poäng.
Man visste aldrig med Bäckby vilket lag de ställde på benen, så visst fanns det en liten oro.
Tony Mattsson var tränare och den här truppen hade han tagit ut till matchen.
1. Erik Folkegård
2. Jonathan Pierrou
3. Jonas Spårebo
4. Robert Hammarström
5. Fredrik Larsson
6. Patrick Skedung
7. Martin Lindbom
9. Andreas Gärdqvist
10. Niklas Svärd
12. Jakob Eklund
13. Claes Eklund
14. Rasmus Liljebäck
16. Andreas Johansson
18. Benny Törnqvist
21. Velat Ucmaz
30. Elias Spång
En kvart in i matchen så var all oro borta som jag kunde känna inför matchen, då ledde vi med 5-0.
Bäckby IF hade ingen större lust att spela fotboll. För dagen fanns det fem spelare på avbytarbänken, de var med andra ord inte underbemannade. De blev förvisso det när två spelare blev utvisade i slutet.
Jonas Spårebo visade vägen redan i den andra minuten med att göra 1-0, sedan rann det på och här är alla målskyttar:
1-0 (2) Jonas Spårebo, 2-0 (3) Martin Lindbom, 3-0 (12) Niklas Svärd, 4-0 (13) Niklas Svärd, 5-0 (15) Martin Lindbom, 6-0 (19) Niklas Svärd, 7-0 (24) Niklas Svärd, 8-0 (26) Jakob Eklund, 9-0 (28) Rasmus Liljebäck, 10-0 (35) Niklas Svärd, 11-0 (38) Martin Lindbom, 12-0 (40) Martin Lindbom, 13-0 (45) Martin Lindbom, 14-0 (46) Martin Lindbom, 15-0 (53) Niklas Svärd, 16-0 (56) Martin Lindbom, 17-0 (60) Andreas Gärdqvist, 18-0 (65) Fredrik Larsson, 19-0 (75) Niklas Svärd, 20-0 (81) Niklas Svärd, 21-0 (86) Niklas Svärd, 22-0 (87) Fredrik Larsson, 23-0 (90) 24-0 (90+) Andreas Johansson, 25-0 (90+) Jakob Eklund. Andreas Gärdqvist avslutade med att göra 26-0 när klockan passerat 90 minuter och lite till.
Det står Niklas Svärd nio gånger, han gör alltså tre hattrick i samma match, vilket är målrekord i Sala FF. Men Martin Lindbom är inte mycket sämre med sina sju mål.
Jag frågade nyligen Niklas Svärd vad han minns från matchen
– Ja, vad minns jag egentligen. Att det blev mål nästan hela tiden. Ett väggspel med Martin sen var man fri och kunde lägga in den. Var en konstig match att spela, Bäckby frågade om vi inte kunde blåsa av i halvtid. I Italien hade det aldrig blivit 26-0 då det ena laget av respekt hållit ner siffrorna men vi jagade ju seriesegern och behövde alla plusmål vi kunde få, minns Svärd.
SFF leder med 13-0 i halvtid och i omklädningsrummet säger Tony Mattsson att laget ska fortsätta att ånga på, målskillnaden kan vara skillnaden mellan att vinna serien och få spela kval. Spelarna tog verkligen Tony på orden och fortsatte ånga på.
Ett exempel på att målen framåt var viktiga för Mattsson förstår vi när SFF leder med 23-0 och får straff.
Erik i målet springer över planen och vill slå den. Han har inte fått vara med i matchen, Bäckby var knappt över mittlinjen på hela matchen.
Men Mattsson skriker till Erik:
“Gå tillbaka till målet, Jacke tar den!”
Till oss på bänken säger Tony:
“Vi ska vara seriösa och göra så många mål som möjligt.”
Det är vinnarskalle det.
Mitt största problem under matchen var att hinna skriva ner alla målskyttar och assister och alla finns med på den kladdiga lappen (se bilden).
Här är alla assister, det blev 24 för ett mål gjordes på straff av Jacke och Martin slog en frispark direkt i mål.
Jakob Eklund 4, Patrick Skedung 4, Velat Ucmaz 3, Martin Lindbom 2, Fredrik Larsson 2, Andreas Johansson 2, Andreas Gärdqvist 2, Benny Törnqvist, Claes Eklund, Jonas Spårebo, Rasmus Liljebäck och Niklas Svärd.
Den oro jag hade haft före matchen hade förbytts till att jag hade fått vara med om en match som har placerats i Sala FF:s historiebok och spelarna och ledare som var med kommer aldrig att glömma matchen.
Ledare förutom mig och Tony var materialförvaltare Krister Thalén och fysioterapeut Johan Liljebäck.
Skönt för Johan och mig, vi har lidit alla helvetes kval många matcher och önskat oss en rejäl ledning i någon match.
Vi kunde njuta av fotboll i stället för att vara nervösa.
Veckan efter spelades sista omgången. Vi hade Arboga Södra på besök på Silvervallen. Irfan Vukovic, som har dömt oss otaliga gånger, blåste igång matchen inför 453 på läktaren.
Det hade regnat och planen såg ut som en leråker efter matchen.
Det tog bara tre minuter så var han igång igen. Niklas Svärd gör 1-0 och får ihop ett hatrick den här matchen också.
Övriga mål gjordes av Velat Ucmaz, Martin Lindbom, Patrick Skedung och till slut Benny Törnqvist.
Det är det sista målet på Silvervallen för Sala FF i seriespel.
7-2 slutar matchen och glädjen är euforisk.
Sala FF vinner fyran och är klara för division 3.
Irsta vann sin sista match också och slutade två poäng efter och fick kvala. Tyvärr misslyckades de i kvalet.
Bäckby spelade sin avslutningsmatch på bortaplan mot Fagersta södra och spottade upp sig efter förnedringen mot Sala FF. De låg under med 3-0 i halvtid men gjorde tre i andra halvlek och plockade en pinne.
Sala FF vinner 16 matcher och spelar tre oavgjorda av 22. Målskillnad 93-19. Martin Lindbom vinner skytteligan på 23 mål. Niklas Svärd gör 15 varav tolv de två sista matcherna. Vi vinner publikligan med ett snitt på 208 åskådare.
Festen pågick ända till måndag eftermiddag för vissa och säsongen 2012 kommer vi som var delaktiga aldrig att glömma så länge vi lever.




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.