Olle Eklund. Foto: Samuel Sillén


9 år sedan

Olle är Norrby SK:s store målskytt

Just i dag, den 13 oktober för 65 år sedan bildades Norrby Sportklubb. Ett 40-tal personer kom till mötet i Norrby bygdegård, varav en var Allan Hedström, representant från Västmanlands läns Idrottsförbund. Under Norrbys 65 år har drygt 1 200 seriematcher spelats och i de matcherna har det så klart gjorts massor av mål. Nu ska ni få träffa Olle Eklund, Norrbys överlägset bästa målskytt, och en av de som var med från starten 1952.

 

Faktum är att ingen ens är i närheten av Olles 163 mål. Då ska vi samtidigt komma ihåg att det saknas målskyttar i ett gäng seriematcher från Olles tid i Norrby. Det är väl ingen vågad gissning att några av de målen kom från Olles högerdoja.

Olle Eklund föddes 1929 i Huddunge utanför Heby men flyttade till Usansbo mellan Varmsätra och Heby 1941.
Fotbollskarriären kom inte igång på riktigt förrän Olle som 16-åring började spela i Varmsätra IK. Innan dess hade han mest spelat med kompisar och i skolan.

Olle hann också med att spela några år i Heby innan han valde att gå till Norrby SK i samband med att föreningen bildades 1952. Då var Olle 23 år.
– Jag var ju därifrån och kände igen alla där så då slutade jag i Heby, säger Olle om beslutet att börja spela i NSK.

Olle spelade i NSK från klubbens start 1952 fram till att han var 36 år. Under de åren fick han ihop åtminstone 163 seriemål, vann skytteligan i princip varje år och gjorde mer än tre mål vid inte mindre än 17 tillfällen.
Under Olles tid spelade NSK i division 6 och 7. Men trots framgångarna på planen blev han NSK trogen.

En match som får anses lite mer speciell än övriga var den mot Barkarö SK den 7 september 1958. Olle gjorde då nio mål i 10-0-vinsten, klubbrekord gällande flest mål från samma spelare i en och samma match.
– Det stämmer nog, men fick de inte in ett mål? undrar Olle.
Men så var det inte. NSK höll nollan och Olle var, som i de flesta matcherna, delaktig i det mesta framåt.

Hur skulle en Olle Eklund i toppform klara sig i dagens Norrby SK?
– Det vet jag inte, det kan man inte föreställa sig, säger Olle själv.

Topp 10 målskyttar i Norrby SK 1952-2017:
1. Olle Eklund, 163 mål
2. Nisse Eriksson, 135 mål
3. Per-Erik Sillén, 111 mål
4. Robert Carlsson, 91 mål
5. Håkan Eriksson, 83 mål

6. Anders Stenqvist, 74 mål
7. Sonny Holm, 73 mål
8. Andreas Gärdqvist, 67 mål
9. Calle Thornell, f.d. Eriksson, 56
10. Mattias Södereng, 54




Samuel Sillén Samuel Sillén
Redaktör och skribent

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning


    HP P PH@