Bilden är från Kanal 5.


7 år sedan

Har du koll på VM:s tv-tider? Sala-Heby Fotboll hjälper dig

Det är mer än ett halvår till VM-slutspelet in Ryssland, men redan nu kan du få stenkoll på när Sverige och de övriga matcherna spelas. Här har ni spelprogrammet för den magiska månaden som startar i mitten av juni och avslutas i mitten av juli

 

Har du koll på när Sverige ska spela sina VM-matcher i Ryssland nästa år?
Om inte – Sala-Heby Fotboll hjälper dig.

Lottningen till VM-slutspelet är gjord, nu gäller det att planera sommaren 2018. Världsmästerskapen pågår mellan 14  juni och 15 juli.
Ett VM som spelas i Ryssland med flera tidszoner.

Vill du åka och se Sverige måste du skynda på. Många vill till Ryssland och det finns inte oändligt med flygbiljetter.
Hur du tar dig till Ryssland och hur du får tag i biljetter till matcherna hittar du bland annat på Svenska Fotbollförbundets hemsida.

Sverige lottades ihop med Tyskland, Sydafrika och Mexico i grupp F
Här har ni spelschemat i gruppen (alla matcher i svensk tid).
17 juni, klockan 17.00: Tyskland-Mexico.
18 juni, klockan 14.00: Sverige-Sydkorea.
23 juni, klockan 20.00: Tyskland-Sverige.
23 juni, klockan 17.00: Sydkorea-Mexico.
27 juni, klockan 16.00: Sydkorea-Tyskland.
27 juni, klockan 16.00: Mexico-Sverige.

Noteras kan att det blir en riktig godbit på midsommarafton den 22 juni, då möts Nigeria och Island klockan 17.00.

Det kompletta spelschemat för VM i Ryssland 2018 med svensk tid.

Torsdag 14 juni
17.00, Moskva: Grupp A, Ryssland-Saudiarabien.

Fredag 15 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp A, Egypten-Uruguay
17.00, Sankt Petersburg: Grupp B, Marocko-Iran
20.00, Sotji: Grupp B, Portugal-Spanien

Lördag 16 juni
12.00, Kazan: Grupp C, Frankrike-Australien
15.00, Moskva: Grupp D, Argentina-Island
18.00, Saransk: Grupp C, Peru-Danmark
21.00, Kaliningrad: Grupp D, Kroatien-Nigeria

Söndag 17 juni
14.00, Samara: Grupp E, Costa Rica-Serbien
17.00, Moskva: Grupp F, Tyskland-Mexiko
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp E, Brasilien-Schweiz

Måndag 18 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp F, Sverige-Sydkorea
17.00, Sotji: Grupp G, Belgien-Panama
20.00, Volgograd: Grupp G, Tunisien-England

Tisdag 19 juni
14.00, Moskva: Grupp H, Colombia-Japan
17.00, Saransk: Grupp H, Polen-Senegal
20.00, Sankt Petersburg: Grupp A, Ryssland-Egypten

Onsdag 20 juni
14.00, Moskva: Grupp B, Portugal-Marocko
17.00, Rostov-na-Donu: Grupp A, Uruguay-Saudiarabien
20.00, Kazan: Grupp B, Iran-Spanien

Torsdag 21 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp C, Danmark-Australien
17.00, Samara: Grupp C, Frankrike-Peru
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp D, Argentina-Kroatien

Fredag 22 juni
14.00, Sankt Petersburg: Grupp E, Brasilien-Costa Rica
17.00, Volgograd: Grupp D, Nigeria-Island
20.00, Kaliningrad: Grupp E, Serbien-Schweiz

Lördag 23 juni
14.00, Moskva: Grupp G, Belgien-Tunisien
17.00, Sotji: Grupp F, Sydkorea-Mexiko
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp F, Tyskland-Sverige

Söndag 24 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp G, England-Panama
17.00, Jekaterinburg: Grupp H, Japan-Senegal
20.00, Kazan: Grupp H, Polen-Colombia

Måndag 25 juni
16.00, Volgograd: Grupp A, Saudiarabien-Egypten
16.00, Samara: Grupp A, Uruguay-Ryssland
20.00, Kaliningrad: Grupp B, Spanien-Marocko
20.00, Saransk: Grupp B, Iran-Portugal

Tisdag 26 juni
16.00, Moskva: Grupp C, Danmark-Frankrike
16.00, Sotji: Grupp C, Australien-Peru
20.00, Sankt Petersburg: Grupp D, Nigeria-Argentina
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp D, Island-Kroatien

Onsdag 27 juni
16.00, Kazan: Grupp F, Sydkorea-Tyskland
16.00, Jekaterinburg: Grupp F, Mexiko-Sverige
20.00, Moskva: Grupp E, Serbien-Brasilien
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp E, Schweiz-Costa Rica

Torsdag 28 juni
16.00, Volgograd: Grupp H, Japan-Polen
16.00, Samara: Grupp H, Senegal-Colombia
20.00, Kaliningrad: Grupp G, England-Belgien
20.00, Saransk: Grupp G, Panama-Tunisien

Åttondelsfinaler.
Lördag 30 juni
16.00, Kazan: Vinnare grupp C – Tvåa grupp D
20.00, Sotji: Vinnare grupp A – Tvåa grupp B

Söndag 1 juli
16.00, Moskva: Vinnare grupp B – Tvåa grupp A
20.00, Nizjnij Novgorod: Vinnare grupp D – Tvåa grupp C

Måndag 2 juli
16.00, Samara: Vinnare grupp E – Tvåa grupp F
20.00, Rostov-na-Donu: Vinnare grupp G – Tvåa grupp H

Tisdag 3 juli
16.00, Sankt Petersburg: Vinnare grupp F – Tvåa grupp E
20.00, Moskva: Vinnare grupp H – Tvåa grupp G

Kvartsfinaler.
Fredag 6 juli
16.00, Nizjnij Novgorod: Kvartsfinal 1
20.00, Kazan: Kvartsfinal 2

Lördag 7 juli
16.00, Samara: Kvartsfinal 3
20.00, Sotji: Kvartsfinal 4

Semifinaler.
Tisdag 10 juli
20.00, Sankt Petersburg.
Onsdag 11 juli
20.00 Moskva.

Bronsmatch.
Lördag 14 juli
16.00, Sankt Petersburg.

Final
Söndag 15 Juli
16.00, Moskva.


Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.