Morgongåva SK förstärker laget rejält inför hösten.
Efter flera säsonger i Heby AIF (han kom dit inför säsongen 2015) återvänder 25-årige Lucas Ejnarsson till division 6-klubben.
– Ett riktigt bra tillskott för oss och han kommer att spela mittback eller på mitten på mittfältet, säger Nicklas Nilsson, tränare i MSK.
Ejnarsson har i flera år varit en startspelare i division 3-klubben, men väljer nu spel i division 6.
– Det stämmer och det är tråkigt. Lukas är en riktigt bra spelare, men han saknar motivation, säger Wallit Kurdu Bakir, assisterande tränare i Heby AIF.
Ejnarsson debuterar redan kommande fredag då Morgongåva SK spelar derby hemma på Ramsjövallen mot Runhällens BoIS.
– Han har tränat med oss och var dessutom med i träningsmatchen mot Grällsta IF, berättar Nilsson och fortsätter:
– Lukas är en riktig lagspelare och han hann spela flera säsonger i vårt A-lag innan gick till Heby AIF.
MSK ligger för övrigt på tredje plats i division 6 västra Uppland.
– Det går inte att nå de två lagen framför oss och jag tror att Harbo vinner serien, säger Nilsson.




8 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

