Seniorcupen ska spelas. Foto: Sala-Heby Fotboll


3 år sedan

Spelschemat för lördagens Seniorcup med 22 lag

Tidigt på lördagsmorgonen är det matchstart för den nionde upplagan av Seniorcupen. Totalt spelas 52 matcher i Idrottshallen och Lärkhallen när 22 lag kommer till spel.
Här har ni hela matchprogrammet.

 

I morgon, lördag, ska 52 futsalmatcher spelas i Idrottshallen och Lärkhallen.
Matchstart klockan 08.00 och tolv timmar senare blåser domarna i gång den allra sista matchen när herrfinalen avgörs.

Totalt är det 22 lag som kommer till spel när Seniorcupen avgörs för nionde gången, tolv herr- och tio damlag.
Tre herrgrupper med fyra lag i varje och där en av grupperna spelas i Lärkhallen.
Damlagen är uppdelade i två grupper och en av grupperna är förlagd till samma hall.

Åtta av tolv herrlag går vidare till kvartsfinal – sex av tio damlag får spela vidare efter gruppspelet.

Regerande mästare är Heby AIF (herrar) och IFK Västerås (damer).

Här har ni spelprogrammet.

Herrar (tolv lag).
Grupp 1 (Idrottshallen).

08:00: Sala FF-Sala AC.
08:20: Sala City FC-Somaliska FC.
10:40: Sala FF-Sala City FC.
11:00: Somaliska FC-Sala AC
13:20: Somaliska FC-Sala FF.
13:40: Sala AC-Sala City FC.

Grupp 2 (Idrottshallen).
09:20:
Heby AIF-Morgongåva SK.
09:40: Järlåsa Vittinge FF-Afghanska föreningen.
12:00: Heby AIF-Järlåsa Vittinge FF.
12:20: Afghanska föreningen-Morgongåva SK.
14:40: Afghanska föreningen-Heby AIF.
15:00: Morgongåva SK-Järlåsa Vittinge FF.

Grupp 3 (Lärkhallen).
09:20:
Norrby SK-Ransta IK.
10:20: Grällsta IF-FK Sala.
11:20: Norrby SK-Grällsta IF.
11:40: FK Sala-Ransta IK.
12:40: FK Sala-Norrby SK.
13:00: Ransta IK-Grällsta IF.

Kvartsfinaler (Idrottshallen).
16:15:
1:an från Grupp 1 mot näst bästa trea.
16:40: 1:an från Grupp 2 mot tvåan från grupp 3.
17:05: 1:an från Grupp 3 mot Bästa trea.
17:30: 2:an från Grupp 1 mot 2:an från Grupp 2.

Semifinaler
18:45:
Vinnare kvartsfinal 1 mot Vinnare kvartsfinal 2.
19:10: Vinnare kvartsfinal 3 mot Vinnare kvartsfinal 4.

Herrfinalen spelas klockan 20.00.

Damer (tio lag).
Grupp 1 (Idrottshallen).
08:40:
Tillberga IK-Romfartuna GIF.
09:00: Sala FF-IFK Västerås.
10:00: Norrby SK A-Tillberga IK.
10:20: Romfartuna GIF-Sala FF.
11:20: IFK Västerås-Norrby SK A.
11:40: Sala FF-Tillberga IK.
12:40: IFK Västerås-Romfartuna GIF.
13:00: Norrby SK A-Sala FF.
14:00: Tillberga IK-IFK Västerås.
14:20: Romfartuna GIF-Norrby SK A.

Grupp 2 (Lärkhallen).
08:40:
Tärnsjö IF-Gideonsbergs IF.
09:00: Norrby SK U-Östervåla IF.
09:40: Västerfärnebo AIK-Tärnsjö IF.
10:00: Gideonsbergs IF-Norrby SK U.
10:40: Östervåla IF-Västerfärnebo AIK.
11:00: Norrby SK U-Tärnsjö IF.
12:00: Östervåla IF-Gideonsbergs IF.
12:20: Västerfärnebo AIK-Norrby SK U.
13:20: Tärnsjö IF-Östervåla IF.
13:40: Gideonsbergs IF-Västerfärnebo AIK.

Kvartsfinaler (Idrottshallen).
15:25:
3:an från Grupp 1 mot 2:an från Grupp 2.
15:50: 3:an från Grupp 2 mot 2:an från Grupp 1.

Semifinaler.
17:55:
1:an från Grupp 1 mot vinnare kvart 1.
18:20: 1:an från Grupp 2 mot vinnare kvart 2.

Damfinalen spelas klockan 19.35.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning