Snart startar serierna för de lokala lagen igen. Foto: Carl=Henrik Rapp


Här får ni reda på när de lokala lagen startar igen

FK Sala, Grällsta IF, Harbo IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Runhällen BoIS, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 1 månad sedan

Serierna vilar som bekant, men snart är samtliga lokala serniorlag i gång igen.
Här får ni veta när alla lag kör i gång igen.

Just nu är det uppehåll för samtliga serier där de lokala seniorlagen ingår.
Men snart sparkar allvaret i gång igen.
Förhoppningsvis har lagen skött sommarträningen, det brukar vara avgörande när serierna närmar sig slutet i september.

Först ut?
Sala FF och Heby AIF i division 3 samt Norrby SK i division 4 och klubbens damer i division 2 – kvartetten spelar den 3 augusti.
Väntar längst gör Tärnsjö IK:s damer som den 18 augusti möter Härnevi BK på bortaplan.
Här har ni alla ”höstpremiärer” för de lokala lagen.

Herrar division 3 södra Norrland.
3 augusti, 13.00: Heby AIF-Slätta SK.
3 augusti, 15.00: Rengsjö SK-Sala FF.

Herrar division 4 Uppland.
4 augusti, 14.00:
Tärnsjö IF-GoIF Kåre.

Herrar division 4 Västmanland.
3 augusti, 15.00:
Norrby SK-Arboga Södra IF.

Herrar division 5 Västmanland.
4 augusti, 15.00:
Västerfärnebo AIK-Ramnäs IF.
4 augusti, 15.00: Ransta IK-Forsby FF.

Herrar division 6 västra Uppland.
3 augusti, 13.00: Runhällens BoIS-Armeniska United FK.
10 augusti, 13.30: Uppsala Inter FC-Morgongåva SK.
10 augusti, 16.00: Armeniska United FK-Harbo IF.
13 augusti, 18.45: IK Hinden-Östervåla IF.

Herrar division 6 Västmanland.
4 augusti, 13.00:
Grällsta IF-Värhulta AIS.

Herrar division 7 västra Uppland.
5 augusti, 19.30: Enköping United FK-Heby AIF 2.
7 augusti, 19.00: Tärnsjö IF 2-Enköpings SK FK 2.

Herrar division 7 norra Uppland.
11 augusti, 14.00:
Gräsö Norrskedika IF 2-Järlåsa Vittinge FF.

Herrar division 7 Västmanland.
10 augusti, 11.00:
FK Sala-FC Västerås.

Herrar reservlagsserien Västmanland.
12 augusti, 19.00:
Norrby SK-FC Europe Juniors.

Damer division 2 mellersta Svealand.
3 augusti, 12.00:
Gideonsbergs IF-Norrby SK.

Damer division 3 Uppland.
10 augusti, 12.00:
Östervåla IF-Månkarbo IF.

Damer division 4 Uppland.
5 augusti, 19.00:
Östervåla IF 2-Bälinge IF 2.

Damer division 4 Västmanland/Örebro.
11 augusti, 13.00:
Guldsmedshyttan Stråssa BK-Sala FF.

Damer division 5 västra Uppland.
9 augusti, 19.00: Östhammars SK 2-Norrby SK 2.
11 augusti, 16.00: Morgongåva SK-Härnevi BK.
18 augusti, 14.00: Härnevi BK-Tärnsjö IF.



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer