Östervåla IF gjorde det i slutet av maj.
Nu vill Heby AIF göra detsamma i hemmamatchen mot Sala FF.
Samla in pengar till Barncancerfonden tack vare lokala sponsorer och förhoppningsvis en hög publiksiffra.
När Östervåla IF och Harbo IF möttes i derbyt på Lundavallen kom det 514 åskådare och tack vare ett samarbete med 17 lokala sponsorer och företag samlades över 20 000 kronor in till Barncancerfonden.
Ett lovvärt evenemang av Östervåla IF som dock föll med 3-6 mot grannklubben.
– Det blev väldigt lyckat, mycket bättre än jag vågade hoppas på, sa Rasmus Boman i Östervåla IF.
Lördagens division 3-derby är sportsligt sett en viktig match för både Heby AIF och Sala FF.
Men än viktigare är att samla in pengar till Barncancerfonden till forskningen för att i framtiden hitta ett botemedel mot sjukdomen som drabbar både unga och äldre.
– Vi började för en tid sedan prata om att göra som Östervåla IF gjorde i derbyt mot Harbo IF tidigare år. Vi tyckte det var en mycket bra idé och har väl i princip kopierat deras koncept, berättar Jennie Fasth i Haif.
Närmare 30 lokala sponsorer bidrar med tre kronor för varje åskådare som kommer. Om det kommer 500 åskådare innebär det att cirka 15 000 kronor att tillfalla Barncancerfonden – resterande summa går till Heby AIF.
Matchen startar för övrigt klockan 13.00 och det är den näst sista omgången i division 3 södra Norrland.
Här har ni alla sponsorer som är med och bidrar.
Handelsbanken.
Mäklarcentrum.
Hebygårdar.
Sala Allehanda.
Bildepån i Morgongåva.
Sala Sparbank.
SHE
Lösullsspecialisten i Mälardalen.
Starfors Måleri,
Löflings Redovisningsbyrå.
Västerlövsta Fasad.
Domarbo Skog.
TS Rör.
Plattsättaren.
Falkskyddsspecialisterna.
Heby Lantbruksservice,
Ernst Johansson Bygg & Anläggning.
Sprocket Event.
Ica Supermarket Heby.
Däckservice.
Coop Heby.
Anders El & Fritid.
Heby Textil.
KeLo Bygg,
Kaj Enströms Måleri.
Varmsätra Plattsättning.
Konstlist.
Åsas Optik.
Dekalbolaget.




7 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

