Norrby SK ska spela på Lärkan. Foto: Sala-Heby Fotboll


Dags för den näst sista stora lokala fotbollsveckan!

FK Sala, Grällsta IF, Harbo IF, Heby AIF, Järlåsa Vittinge FF, Morgongåva SK, Norrby SK, Östervåla IF, Ransta IK, Runhällen BoIS, Sala FF, Tärnsjö IF, Västerfärnebo AIK 3 veckor sedan

Två helger kvar med seriefotboll, sedan återstår eventuella cup- och kvalmatcher.
Här kan ni se kommande veckas spelprogram – denna vecka med tre veckomatcher.

Tärnsjö IF:s herrar har avslutat säsongen.
Alla andra lokala lag fortsätter spela kommande vecka.
Och det finns flera matcher med nerv i.

Redan på onsdag spelar Norrby SK:s herrar en viktig när de på Lärkan möter Tortuna SK.
Och till helgen spelar Östervåla IF:s damer, Sala FF:s herrar och Ransta IK minst sagt viktiga matcher.

Notera också att två matcher spelas på måndagskvällen, Norrby SK:s ”reserver” på bortaplan och Sala FF:s juniorer hemma.

Saknar du någon match?
Hör av dig till Sala-Heby Fotboll!

Måndag 23 september
Herrar
19.00 Hallstahammars SK B-Norrby SK B (reservlagsserie).
19.00 Sala FF-Köping FF (juniorserien).

Onsdag 25 september
19.00
Norrby SK-Tortuna SK (division 4).

Lördag 28 september
Herrar
11.00 Persien FC-Harbo IF (division 6).
11.00 FK Sala-Himmeta IF (division 7).
11.00 Heby AIF 2-Tärnsjö IF 2 (division 7).
14.00 Östervåla IF-IF VP Uppsala 2 (division 6).
14.00 Uppsala Inter FC-Runhällens BoIS (division 6).
14.00 Danmarks IF-Morgongåva SK (division 6).
15.00 IFK Västerås-Norrby SK (division 4).

Damer
11.00 Tärnsjö IF-Östhammars SK 2 (division 5).
15.00 Norrby SK-Dalhem IF (division 2).

Söndag 29 september
Herrar
11.00 Tobo/Örbyhus FF-Järlåsa Vittinge FF (division 7).
12.00 Grällsta IF-Valskogs IK (division 6).
13.00 Nora BK-Sala FF (juniorserien).
14.00 Sala FF-Forssa BK (division 3).
14.00 Avesta AIK-Heby AIF (division 3).
15.00 Västerfärnebo AIK-Västerås AFG (division 5).
15.00 Ransta IK-Sörstafors-Kolbäck FK (division 5).
15.00 Olands FF 2-Harbo IF 2 (division 8).

Damer
13.00 Gideonsbergs IF 2-Sala FF (division 4).
14.00 Östhammars SK-Östervåla IF (division 3).
14.00 Tobo/Örbyhus FF-Norrby SK 2 (division 5).
16.00 Morgongåva SK-Örsundsbro IF (division 5).
18.45 Gamla Upsala SK 2-Östervåla IF 2 (division 4).



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer