Säsongens andra träningsmatch för Sala FF spelades idag, lördag, mot IK Franke på Råby IP i Västerås.
Sala FF förlorade förra helgen mot division 4-laget Köpings FF med 0-3. Två av målen släpptes in alldeles i slutet av den matchen.
IK Franke har hunnit med tre träningsmatcher redan. Först BK30 på bortaplan och den slutade med seger 6-1. Det har blivit seger i de två hemmamatcherna också mot Kungsörs BK och Arboga Södra. Båda matcherna slutade 2-0.
Matchen mot Franke startade i skön vårsol och det var hemmalaget som ägde bollen de första 25 minuterna.
De ägde boll men de kom inte till några riktiga avslut.
Den bästa chansen hade Sala FF efter tolv minuter då Eric Boström hade ett skott precis utanför stolpen.
Det skulle bli två mål innan halvtidsvilan, ett till vardera laget.
Båda målen var lite slumpartade. Först 1-0 till IK franke och några minuter senare 1-1 på ett självmål. Abbe Mahad Omar var siste Sala FF:are på bollen.
En halvlek där bollinnehavet var stort för IK Franke men ett bra försvar i Sala FF tog hand om det mesta.
Efter pausen kom det ut ett mer aggressivt Sala FF. De vann boll tidigare och IK Franke hade det jobbigt.
Redan fyra minuter in i andra halvan så nickar James Yeboah in 2-1 på en hörna.
Vid ett Frankeanfall efter drygt tio minuter åker Sala FF på skador på både Abbe Mahad Omar och Samuel Cederfeldt. Båda fick utgå.
Minuten efter skadorna har Sala FF ett skott i ribban.
En mycket bra andra halvlek av Sala FF som fem minuter före slutsignalen ökar på till 3-1. Ett inlägg från vänster som Balen Nouri distinkt sätter i nättaket.
– Vi gör det riktigt bra i andra halvleken. De har mycket boll i första halvleken men kom inte till några avslut, säger en mycket nöjd Jakob Eklund, tränare i Sala FF.
Nästa träningsmatch för Sala FF är på bortaplan mot Kungsör BK nästa lördag, den 14 mars.




7 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

