Coronapandemin har vänt upp och ner på hela fotbollsvärlden.
Men efter Folkhälsomyndighetens och Svenska Fotbollsförbundets uppdaterade riktlinjer som kom förra veckan så närmar sig flertalet klubbar seriestart.
En av dessa klubbar som förväntar sig att kunna starta i slutet juni är Östervåla IF:s damer, som enligt spelschemat har premiär den 24 juni mot Västanfors IF.
– Vi har fullt fokus på att seriepremiären blir i juni och räknar med det, säger lagets tränare Fredrik Nilsson.
Vad har ni hört från Upplands Fotbollsförbund?
– Bara det som står på deras hemsida.
Laget har sedan tidigare ett par träningsmatcher inbokade, varav den första kommer spelas söndagen den 14 juni.
En match som kanske blir lite annorlunda, enligt lagledaren Mikael Larsson.
– Vi kommer troligtvis spela 3×45 minuter för att kunna lufta alla spelare, men var vi spelar och vilken tid är inte klart än, säger han.
Dessutom kommer laget den 17 juni att möta Gävlelaget IK Huge på Lundavallen med start klockan 19.30.
– Det ger oss möjlighet att spela ihop oss och få känna på matchtempo innan premiären, menar Fredrik Nilsson.
Under tiden som laget inte kunnat spela matcher har det ändå varit full fart i Östervåla.
Tre gånger i veckan har varit träningsdosen och Fredrik Nilsson verkar nöjd med läget i laget.
Är ni nöjda med truppen i dagsläget?
– Vi har en bra trupp, men vi vill alltid ha fler spelare.
– Tre, fyra till skulle vara det optimala för att bredda truppen, för det är alltid bra med konkurrens om platserna, menar han.
En spelare har tillkommit till laget och det är 18-årige Emma Valleräng som förra året noterades för tolv matcher med division 3-laget Hedesunda IF.




6 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

