Fagersta Södra. Foto: Jörgen Hjerpe


1 år sedan

Acar ersätter sparkade Eriksson i Fagersta Södra

Det blir Erik Acar som tar över som tränare för division 2-laget Fagersta Södra.
Han ersätter Tobias Eriksson, som fick sparken förra veckan.
– Det blir en spännande utmaning, säger den 42-årige västeråsaren.

 

Det blir västeråsaren Erik Acar som tar över som tränare för division 2-klubben Fagersta Södra.
Han ersätter Tobias Eriksson som fick sparken efter de två inledande förlusterna för nykomlingen.
– Det blir en spännande utmaning att få ta över huvudansvaret för FSIK som gör sin första säsong i division 2. Målsättningen är givetvis att klara kontraktet för fortsatt division 2-spel även kommande säsong. Inför omstarten av seriespelet så kommer fokus ligga på att implementera ett spelsätt med tydliga ramar och riktlinjer för hur vi ska ta oss an de kvarvarande elva matcherna, säger Erik Acar till klubbens hemsida.

Sportchef Patrik Salminen är förstås nöjd med ”nyförvärvet”.
– Jag har ett bra intryck av Erik som både person och fotbollstränare. Mitt intryck av honom är att det är en riktig vinnarskalle med en tydlig idé om hur han vill spela fotboll och det är precis vad vi behöver i detta utsatta läge vi är i. Det är elva matcher kvar att spela och jag hoppas att Erik kan få ut maximalt av vårt lag och att det räcker till för att säkra kontraktet i division 2 även för kommande säsong, säger han.

42-årige Erik Acar var framgångsrik som spelare i bland andra Syrianska Kerburan, Assyriska och Västerås SK och han har även varit tränare för nämnda klubbar samt Västerås IK och Gideonsbergs IF:s damer.Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.Mer läsning