NSK:s Aphirak Ocharot Foto: Niclas Bergvall


3 år sedan

”Nisse” och ”Lövet” sänkte Norrby SK i derbyt – ”Bra andra halvlek”

”Nisse” och ”Lövet”!
Där har ni målskyttarna när Ransta IK vann division 4-derbyt på Mullevi mot Norrby SK med 2-0 (1-0).
– Svag första halvlek, men mycket bättre i andra. En eloge till Norrby SK som visade en härlig energi, säger Tobbe Pettersson, tränare i RIK.
– Vi blir bättre och bättre för varje match, säger NSK:s tränare Joel Ekblom.

 

Det kändes som David mot Goljat, men till skillnad från den bibliska berättelsen var det Goljat – det vill säga Ransta IK – som vann derbyt mot David (Norrby SK) denna gång.
När domare Michael Hanna från Örebro blåste av division 4-derbyt på Mullevi stod det 2-0 på resultattavlan.
Men RIK fick jobba för segern mot ett mycket yngre, kortare och lättare NSK.
– Norrby ska ha beröm, de visade en härlig energi, säger Tobbe Pettersson, tränare i RIK

Ransta IK var favorit inför onsdagskvällens derby.
Inte för att laget imponerat hittills i serien, nykomlingen hade bara fått ihop tre poäng av 15 möjliga – mer för rutin och kvalité.
Norrby SK hade inlett med fyra förluster, varav en på walk over.
Nu kom den femte nollpoängaren.
– Men vi blir bättre och bättre för varje match. Och vi lär oss hela tiden något nytt, säger Joel Ekblom, tränare i NSK.

Rättvis seger? Ja, sett över 90 minuter var det rätt lag som vann.
– Vår första halvlek är inte alls bra, men det blev bättre i andra, säger Lucas Skillström, även han tränare i RIK.
När Andreas ”Nisse” Nilsson stötte in en retur för 1-0 i den 21:a minuten var det kanske inte rättvist. NSK hade strax innan skapat ett litet tryck med bland annat flera hörnor.

Men 1-0 blev det, som kunde varit 1-0 redan i den 15:e minuten när hemmalagets August Dalfjord fick ett friläge men rullade bollen utanför mål.
Innan paus hade sedan NSK:s Leon Andersson (mycket bra i derbyt!) en bra chans till kvittering.
– Vi hade behövt ett mål i det läget, säger Tina Eriksson, lagledare i NSK.

I andra halvlek dröjde det knappt en kvart innan det på ett ”fullsatt” Mullevi (50 åskådare, plus ett tiotal utanför stängslet) infann sig en derbykänsla.
Då började de två lagen ”smälla” på i närkamperna.
Och kvitteringen var nära när Tommy Malmberg (äldst i NSK med sina 35 år) hade ett jätteläge – som kapten Jonatan Agemalm Ingarv räddade på mållinjen.

I stället var det Emil ”Lövet” Löfgren som i praktiken avgjorde derbyt med 2-0-målet i den 70:e minuten. Det på en halvvolley från nära håll.
Men NSK gav aldrig upp, hårt jobb gällde i 90 minuter – dock utan någon poäng.
– Vi gör en bra match, berömmer Tina Eriksson.
Men rätt lag vann och NSK är kvar i botten av serien.
– Men killarna visar en härlig energi och vill verkligen vinna varje match, säger Eriksson om laget som hade tio spelare födda på 2000-talet.

Ransta IK kom upp i en godkänd nivå när de tog säsongens första seger på Mullevi.
– Det märks att självförtroendet inte är det bästa och segern var oerhört viktig. Andra halvlek är riktigt bra, den är vi nöjda med, berömmer Tobbe Pettersson.

Bäst på Mullevi? Hemmalagets veteran Andreas ”Nisse” Nilsson och NSK:s lagkapten Alexander Österlund.

I nästa omgång ska Norrby SK möta BK 30 på hemmaplan och Ransta IK beger sig till Munktorp. Matcher som spelas kommande lördag klockan 15.00.
Kanske kan NSK då ta sin första seger på nästan ett år. Den senaste kom den 9 september i fjol, då 2-0 hemma mot Munktorps BK.

Till sist. David mot Goljat är en berättelse som beskrivs i “Första Samuelsboken” 17 i Gamla Testamentet i Bibeln. Goljat ska enligt sägen ha varit “sex alnar och ett kvarter lång” i Bibeln, det vill säga ungefär 290 centimeter
Men den lille David gjorde kampen kort och slungade sin första sten som träffade Goljat rätt i pannan. Det resulterade i att Goljat avled, föll framåt och blev liggande.
Uttrycket David mot Goljat används när en “underdog” besegrar storfavoriten.
Så skedde dock inte denna onsdagskväll på Mullevi.
En kväll där mörkret kom snabbt i slutskedet av derbyt.

Så här spelade Ransta IK.
8. Johan Barkskog
1. Christoffer Timan
2. Andreas Stjernfeldt
4. Leo Helmin
5. Leonard Bektas
6. Dennis Eriksson
7. Victor Torsteinsrud
9. Andreas Nilsson
10. Joakim Johansson
11. Ahmadagha Mohammadi
12. Anton Evald
17. Christopher Viklund
19. Marcus Hellman
20. Emil Löfgren
26. August Dalfjord
77. Jonatan Agemalm Ingarv

Så här spelade Norrby SK.
1. Eric Antonsen
2. Mohammad Agha Saeydi
3. Mahdi Hosseini
4. Nasir Jafari
5. Andreas Fritz
6. Franck Julien Nanda Djeugou
7. William Harryson
8. Hossein Rezaei
9. Hampus Hammarbäck
10. Mostafa Hosseinzadeh
13. Aphirak Ocharot
14. Alexander Österlund
15. Leon Andersson
16. Tommy Malmberg
20. Linus Dunwinge



  • Betyg   RIK: Andreas Nilsson . NSK: Alexander Österlund.
  • Betyg   RIK: Emil Löfgren. NSK: Leon Andersson.
  • Betyg   RIK: Christopher Viklund. NSK: William Harrysson.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning