Västerås SK. Foto: Stefan Lindgren


2 månader sedan

Västerås SK och Skiljebo SK gör upp DM-titeln

Det blir två väntade finalister i länscupen – som också räknas som distriktsmästerskap. På onsdagskvällen vann Västerås SK och Skiljebo SK semifinaler mot IK Franke respektive IFK Västerås.

 

Det blir Skiljebo SK och Västerås SK som möts i finalen i distriktsmästerskapen, det vill säga länscupen.
På onsdagskvällen spelades semifinalerna och de slutade så här.
IK Franke-Västerås SK 0-3
IFK Västerås-Skiljebo SK 1-5

Det betyder också att de länslag som just nu ligger högst upp i seriesystemet möts på Iver Arena i Västerås den 16 september klockan 19.45.
VSK spelar i superettan och SSK i division 2. I tvåan spelar även Fagersta Södra och de åkte ut i kvartsfinalen mot division 4-laget IFK Västerås.

Så här slutade kvartsfinalerna.
IFK Ekberga-IK Franke 0-3
Västerås AFG-Skiljebo SK 1-5
IFK Västerås-Fagersta Södra 5-4 efter straffar (1-1)
IK Oden-Västerås SK 0-4

I damklassen var det bara två lag anmälda och Västerås SK och Västerås BK 30. De har samma speldag som herrfinalen och på samma arena, matchstart klockan 18.00.

Alla finaler i herrklassen.
1967-68: Fagersta Södra-Fagersta AIK 5-3
1968-69: Fagersta AIK-Hallstahammars SK 4-3
1969-70: Fagersta Södra-Västerås SK 1-1 och 3-2
1970-71: Västerås SK-Norbergs AIF 2-1
1971-72: Västerås SK-Fagersta Södra IK 4-1
1972-73: Västerås SK-Norbergs AIF 2-1
1973: Västerås SK-IFK Västerås 5-3
1974: Norbergs AIF-Västerås SK 4-3
1975: IK Franke-Västerås SK 1-0
1976: IK Franke-Tillberga IK 5-3
1977: Västerås SK-Norbergs AIF 1-0
1978: Köpings IS-Norrby SK 7-2
1979: Dingtuna GIF-Köpings IS 5-2
1980: Forsby FF-Hallstahammars SK 3-2
1981: Gideonsbergs IF-Köpings IS 2-1
1982: Västerås SK-Wahlsta SK 11-4
1983: Ransta IK – Skinskatteberg SK 4-2
1984: Köpings IS-Västerfärnebo AIK 6-5
1985: Västerås SK-Sala FF 6-5
1986: Västerås SK-Fagersta Södra 7-6
1987: Hallstahammars SK-Malmabergs IK 4-3
1988: Västerås IK-Forsby FF 2-1
1989: IF Rune-Wahlsta SK 5-1
1990: Arboga Södra-IK Westmannia 5-3
1991: IF Rune-Västerfärnebo AIK 2-1
1992: Ransta IK-IFK Västerås 4-1
1993: Gideonsbergs IF-Sala FF 9-2
1994: Gideonsbergs IF-Hallstahammars SK 5-4
1995: Västerås SK-Tillberga IK 4-2
1996: Skultuna IS-Norrby IK 3-1
1997: Tillberga IK-IFK Ekberga 5-3
1998: Skultuna IS-Västerås SK 10-9
1999: Götlunda IF-Västerås SK 5-3
2000: Syrianska Kerburan-Gideonsbergs IF 4-2
2001: Skiljebo SK-Västerås SK 2-3
2002: Hamre MM-Västerås SK FK 4-9
2003: Hamre MM-Syrianska IF Kerburan 7-6
2004: IK Oden-IFK Arboga 7-5
2005: Skiljebo SK-Skinnskatteberg SK 5-3
2006: Syrianska Kerburan-Norberg 5–2
2007: Skiljebo SK-Sala FF 5-3
2008: Juventus-Västerås IK 4-2
2009: IFK Västerås-Skiljebo SK 2-1
2010: Köping FF-IK Franke 3-2
2011: IFK Västerås-BK 30 4-1
2012: IFK Västerås-Irsta IF 8-7
2013: Syrianska Kerburan-IFK Västerås 6-4
2014: Skiljebo SK-MD FF Köping 6-2
2015: IK Oden-IK Franke 3-2
2016: Västerås SK-Skiljebo SK 5-1
2017: Västerås SK-Syrianska Kerburan 4-0
2018: IK Franke-Skiljebo SK 2-1
2019: Västerås SK-Skiljebo SK 7-6

Flest segrar.
12:
Västerås SK.
4: Skiljebo SK.
3: Syrianska Kerburan.
3: Gideonsbergs IF.
3: IFK Västerås.
3: IK Franke.
2: Ransta IK.
2: IK Oden.
2: Fagersta Södra.
2: Köpings IS/FF.
2: IF Rune.
2: Skultuna IS.
2: Hamre MM.
1: Juventus.
1: Tillberga IK.
1: Götlunda IF.
1: Arboga Södra.
1: Hallstahammars SK.
1: Västerås IK.
1: Dingtuna GIF.
1: Forsby FF.
1: Fagersta AIK.
1: Norrby IK.

Alla finaler i damklassen.
1981: Norrby SK-Surahammars IF 5-4
1982: IFK Västerås-Surahammars IF 6-3
1983: Gideonsbergs IF-IK Franke 9-5
1984: Gideonsbergs IF-IK Franke 5-3
1985: Gideonsbergs IF-Malmabergs IK 9-4
1986: Surahammars IF-Värhulta AIS 15-6
1987: Gideonsbergs IF-BK 30 7-6
1988: BK 30-Munktorps BK 8-6
1989: BK 30-Köpings IS 4-1
1990: Skultuna IS-BK 30 3-2
1991: BK 30-Skiljebo SK 6-3
1992: BK 30-Västerfärnebo AIK 9-4
1993: BK 30-Surahammar FK 8-3
1994: Surahammar FK-Gideonsbergs IF 4-3
1995: Gideonsbergs IF-Skiljebo SK 11-5
1996: Gideonsbergs IF-Tuna/Ekeby BK 9-3
1997: Gideonsbergs IF-Tuna/Ekeby BK 6-3
1998: IFK Västerås-BK 30 3-1
1999: Gideonsbergs IF-Surahammar FK 8-2
2000: IFK Västerås-Irsta IF 5-4
2001: Gideonsbergs IF-BK 30 4-1
2002: IFK Västerås-Tuna/Ekeby BK 6-0
2003: IFK Västerås-Gideonsbergs IF 3-1
2004: Gideonsbergs IF-IFK Västerås 6-2
2005: Gideonsbergs IF-BK 30 3-2
2006: Barkarö SK-Gideonsbergs IF resultat okänt
2007: BK 30-Gideonsbergs IF 2-0
2008: Sörstafors Kolbäck-Västerås IK 5-4
2009: Gideonsbergs IF-BK 30 3-0
2010: Gideonsbergs IF-Västanfors IF 3-1
2011: BK 30-Gideonsbergs IF 4-1
2012: BK 30-Gideonsbergs IF 4-2
2013: Rytterne IS-BK 30 3-2
2014: BK 30-Forsby FF 7-1
2015: BK 30-Västerås IK 2-0
2016: BK 30-Gideonsbergs IF 2-0
2017: BK 30-Gideonsbergs IF 3-0
2018: BK 30-Norrby SK 15-0
2019: BK 30-IFK Västerås 2-0

Antal cupsegrar.
14:
BK 30.
13: Gideonsbergs IF.
5: IFK Västerås.
2: Surahammars IF/FK.
1: Norrby SK, Skultuna IS, Barkarö SK, Skultuna IS och Rytterne IS.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning