Under sportlovsveckan höll Norrby SK:s P10-lag sin första efterlängtade träning på grusplanen på Lärkan.
Och enligt lagledare Dan Ring var det ett gäng glada ungdomar som äntligen fick spela utomhus igen.
– Tyvärr så var vår första träning under sportlovet plus att det krockade med övriga idrotter så det kom inte så många på första träningen. Men de som var där gav verkligen allt, det var som att släppa ut kalvar på grönbete, säger han skämtsamt.
Laget har funnit sedan 2015 och var då ett kombinationslag med Norrby SK:s pojkar födda 2009.
Dock delade NSK på laget för ett par år sedan när det blev väldigt många killar som ville spela fotboll.
– Vi tränar två gånger i veckan, en gång på Lärkans konstgräs och så har vi en träning på grusplan. Det är nyttigt och kul för grabbarna att få prova på att träna på grus också.
Om man som ungdom är sugen på att spela fotboll med er, tar ni emot spelare för tillfället?
– Alla pojkar födda 2010 är hjärtligt välkomna till oss och spela fotboll. Vissa börjar tidigt och vissa börjar sent, så vi kommer aldrig säga nej till någon. Sen vill jag också flika in att om det finns någon tjej som är född mellan 2008-2010 som är sugen på att prova fotboll så har vi ett jätteduktigt flicklag också som söker spelare.
Hur ser det ut med seriespelet för er i år?
– Vi vet inte alls hur det kommer se ut med serien i år, men vi hoppas och tror att den kommer starta som vanligt. Vi har anmält två lag till seriespel så vi är redo. Vi har en otroligt fin grupp med mycket fotbollsintresse och vårt mål är att alla ska få upptäcka glädjen i fotbollen och att känna lagkänslan, säger Dan Ring.