2 veckor sedan

Start på fredag – här är spelschemat på Europamästerskapen

På fredag startar fotbollsfesten! Efter ett års väntan ska Europamästerskapen spelas och Sverige är med. Här bjuder vi på spelschemat och vilka kanaler som gruppspelsmatcherna sänds på.

 

Det närmar sig!
Efter ett års väntan ska äntligen Europamästerskapen i fotboll spelas.
Och Sverige är med!
En månad med fotboll av högsta klass och många godbitar väntar.
Sverige kliver in i mästerskapet om en vecka i dag, den 14 juni.

Först ut är Turkiet och Italien på fredag och sedan rullar gruppspelet på fram till den 23 juni.
Sedan väntar slutspel dit 16 av de 24 lagen går. Det betyder att fyra av sex lag som slutar trea i sin grupp tar sig vidare.
Ni har väl noterat att Danmark och Finland har kvalificerat sig och de är placerade i samma grupp.
Här har ni gruppindelning och spelschema.

Grupp A: Italien, Schweiz, Turkiet och Wales.
Grupp B: Belgien, Ryssland, Danmark och Finland.
Grupp C: Ukraina, Nederländerna, Österrike och Nordmakedonien.
Grupp D: England, Kroatien, Tjeckien och Skottland.
Grupp E: Spanien, Polen, Sverige och Slovakien.
Grupp F: Tyskland, Frankrike, Portugal och Ungern.

11 juni.
21:00 Turkiet-Italien, TV4.

12 juni.
15:00 Wales-Schweiz, TV4.
18:00 Danmark-Finland, TV4.
21:00 Belgien-Ryssland, SVT1.

13 juni.
15:00 England-Kroatien, SVT1.
18:00 Österrike-Nordmakedonien, TV4.
21:00 Nederländerna-Ukraina, SVT1.

14 juni.
15:00 Skottland-Tjeckien, TV4.
18:00 Polen-Slovakien, SVT2.
21:00 Spanien-Sverige SVT1.

15 juni.
18:00 Ungern-Portugal, SVT2.
21:00 Frankrike-Tyskland, TV4.

16 juni.
15:00 Finland-Ryssland, TV4.
18:00 Turkiet-Wales, SVT2.
21:00 Italien-Schweiz, SVT1.

17 juni.
15:00 Ukraina-Nordmakedonien, SVT1.
18:00 Danmark-Belgien, TV4.
21:00 Nederländerna-Österrike, TV4.

18 juni.
15:00 Sverige-Slovakien, SVT1.
18:00 Kroatien-Tjeckien, SVT2.
21:00 England-Skottland, SVT1.

19 juni.
15:00 Ungern-Frankrike, TV4.
18:00 Portugal-Tyskland, TV4.
21:00 Spanien-Polen, TV4.

20 juni.
18:00 Schweiz-Turkiet, Kunskapskanalen.
18:00 Italien-Wales, SVT2.

21 juni.
18:00 Ukraina-Österrike, Kunskapskanalen.
18:00 Nordmakedonien-Nederländerna, SVT2.
21:00 Ryssland-Danmark, TV4.
21:00 Finland-Belgien, TV4.

22 juni.
21:00 Kroatien-Skottland, TV4.
21:00 Tjeckien-England, TV4.

23 juni.
18:00 Sverige-Polen, TV4.
18:00 Slovakien-Spanien, TV4.
21:00 Portugal-Frankrike, SVT1.
21:00 Tyskland-Ungern, SVT24.

Åttondelsfinaler
26 juni, 18:00: Tvåa grupp A-Tvåa grupp B
26 juni, 21:00: Vinnare grupp A-Tvåa grupp C
27 juni, 18:00: Vinnare grupp C-Trea grupp D/E/F.
27 juni, 21:00: Vinnare grupp B-Trea grupp A/D/E/F.
28 juni, 18:00: Tvåa grupp D-Tvåa grupp E.
28 juni, 21:00: Vinnare grupp F-Trea grupp A/B/C.
29 juni, 18:00: Vinnare grupp D-Tvåa grupp F.
29 juni, 21:00: Vinnare grupp E-Trea grupp A/B/C/D.

Kvartsfinaler
2 juli, 18:00: Kvartsfinal 1 – Sankt Petersburg, Ryssland
2 juli, 21:00: Kvartsfinal 2 – München, Tyskland
3 juli, 18:00: Kvartsfinal 3 – Baku, Azerbajdzjan
3 juli, 21:00: Kvartsfinal 4 – Rom, Italien

Semifinaler
6 juli, 21.00: Semifinal 1 – London, England
7 juli, 21:00: Semifinal 2 – London, England

Final
11 juli, 21:00: London, England



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning