Förra helgen mötte Sala FF toppgänget Sundbybergs IK och tappade ledningen i matchens absoluta slutskede.
Slutresultatet skrevs till 2-2 vilket var Sala FF:s tredje raka oavgjorda match.
Ett tungt poängtapp som kan visa sig bli kostsamt i jakten på förstaplatsen i division 3 norra Svealand.
I dag, lördag, står ännu ett topplag för motståndet och denna gång är det serieledarna IFK Uppsala som står för motståndet.
En oerhört tuff uppgift för Sala FF som då inte har råd att tappa poäng igen för att ha chansen att ta rygg på topplagen.
– Det är stimulerande att att få spela mot ett sånt här tufft motstånd, det är det man är ute efter, säger Mats Swartling i SFF.
Hur har snackat gått i truppen efter de tre raka oavgjorda matcherna?
– Vi vill ju alltid ha tre poäng och mot både Newroz och Sundbyberg känner vi att vi är det bättre laget. Det är klart att det tär att inte få med sig alla poäng men vi har alla chanser att ta tre poäng i Uppsala för vi vann ju hemma mot dem.
Enligt Swartling har laget haft en bra träningsvecka på Tegelvallen i Heby och uppslutningen har varit bra.
– Vi har tränat i Heby och de har varit väldigt tillmötesgående och vi har i princip fått träna när vi vill. Hela truppen är tillgänglig inför matchen förutom Velat Ucmaz som är avstängd efter tre gula kort.
Det låter som att ni kommer åka till Uppsala med en stark trupp med andra ord?
– Ja, vi tar ut den i eftermiddag (i går, fredag) och det ser ut som att vi kommer åka dit med 17 spelare. Vi ser verkligen fram emot matchen mot IFK Uppsala med tillförsikt, menar Mats Swartling, lagledare i SFF.
Alla matcher i den här omgången.
Lördag, 13:00: Viggbyholms IK – Procyon BK.
Lördag, 14:00: IFK Uppsala – Sala FF.
Lördag, 14:00: Sundbybergs IK – Heby AIF.
Lördag, 14:00: Västerås IK – BVK Norrtälje.
Lördag, 15:30: Newroz FC – Uppsala-Kurd FK.
Söndag, 14:00: Fanna BK – IK Franke.




5 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

