Fem segrar och sex förluster.
Det blev resultatet för Norrby SK säsongen 2021.
I årets sista match blev det 0-2 (0-0) mot IFK Ekberga på bortaplan.
– Resultatet speglar inte matchen. Vi skapade en hel del och kunde lika gärna ha vunnit, säger tränare Håkan Eriksson.
Division 5-matchen var mållös efter 45 minuter, men i andra halvlek stod hemmalaget för två mål.
– Vi är nöjda insatsen och spelet, men inte med resultatet.
Vad var det som avgjorde?
– Det var mer tillfälligheter. Det var inga problem med inställningen även om vi inte hade så mycket att spela för, säger Eriksson och berömmer målvakten Eric Antonsen, Alexander Österlund och Leon Andersson.
Det var aldrig nära att NSK skulle åka ned i division 6, de 15 poängen räckte med råge för ännu en säsong i division 5.
– En mer än godkänd säsong och vi fick stopp på raset. Det är lätt hänt att man åker ur serien två år i rad när man som vi har ett ungt lag. Men grabbarna har gjort det bra, säger Eriksson.
Vann serien gjorde för övrigt Tillberga IK som i den sista omgången vann den direkt avgörande matchen mot Bosnisk med 4-1 på hemmaplan.
Det är första gången sedan 2012 som Tillberga IK ska spela i fyran.
Ur serien åkte Valskogs IK och Norbergs AIF.




5 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

