Det var meningen att Glory Days skulle ha spelats på Mullevi i Ransta i augusti för två år sedan. Men coronapandemin satte stopp för turneringen.
Men på lördag är det äntligen dags – då intas Mullevi ett helt gäng “gubbar”.
Premiären för Glory Day spelades första gången sommaren 2013 i Skultuna och det blir med andra ord den åttonde upplagan.
Ransta IK har varit med två tillfällen, 2018 och 2019. Första året gick laget vidare från gruppspelet, men föll i semifinalen mot Skiljebo SK.
Vid senaste upplagan tog det stopp i gruppspelet.
Regerande mästare sedan 2019 är för övrigt Skiljebo SK efter finalseger (2-1) mot IFK Västerås.
I år kommer turneringen att spelas som en serie där de sju lagen möter varandra. Det är niomannafotboll med offside som gäller.
Kraven för att vara med är följande: Man ska vara minst 35 år, inte aktiv spelare och att man någon gång spelat aktivt i en förening man representerar.
Matchstart klockan 10.00, matchtriden är 1×20 minuter och turneringen avslutas vid 16.30-tiden.
Vilka är favoriter?
– Skiljebo SK och IFK Västerås skulle jag säga är favoriter, påpekar Daniel Wilson i arrangörsstaben
Turneringen grundades för övrigt av Johan Von Post och Mattias Johansson från Irsta IF samt Andreas Svensson och Daniel Watkinson från Skultuna IS.
– Turneringen skapades under en gemensam lunch på Bäckby där Skultuna IS föll som en naturlig första arrangör eftersom två av oss kom från Skultuna IS och den arenan passade väl, berättar Daniel Watkinson.
Skultuna IS klev sedan av på grund av för få spelare.
– Jag fick frågan för fyra år sedan av Johan Von Post om inte Ransta ville ersätta Skultuna IS. Jag och Johan har varit tränarkollegor i Irsta IF för våra jämnåriga söner födda 2007 och under tio års tid, därav frågan, berättar Daniel Wilson.
Vad är syftet med turneringen?
– Det är att göra något roligt som vi alla gillar, det vill säga spela fotboll igen med och mot vänner från förr. Men också att få uppleva glädjen i att spela fotboll igen så som det var för 10, 20 år sedan. Förhoppningen är att vi tillsammans gör detta till en fantastisk dag med mycket fotboll och lite skador, säger Daniel Wilson.
Deltagande lag: IFK Västerås, Skiljebo SK, Gideonsberg IF, Ransta IK, Hamre Mean Machine, Irsta IF och Franke IK.
Spelprogram.
09.00: Ransta IK-Skiljebo SK.
09.00: Gideonsbergs IF-Hamre MM.
09.40: Irsta IF-Skiljebo SK.
09.40: IK Franke-IFK Västerås.
10.20: Irsta IF-IFK Västerås.
10.20: Skiljebo SK-Hamre MM.
11.00: Ransta IK-IFK Västerås.
11.00: Gideonsbergs IF-IK Franke.
11.40: Ransta IK-Irsta IF.
12.40: IK Franke-Hamre MM.
12.40: Skiljebo SK-IFK Västerås.
13.20: Ransta IK-Gideonsbergs IF.
13.20: IFK Västerås-Hamre MM.
14.00: Ransta IK-IK Franke.
14.00: Gideonsbergs IF-Irsta IF.
14.40: IK Franke-Skiljebo SK.
14.40: Irsta IF-Hamre MM.
15.20: Ransta IK-Hamre MM.
15.20: Gideonsbergs IF-IFK Västerås.
16.00: Irsta IF-IK Franke.
16.00: Gideonsbergs IF-Skiljebo SK.
Ransta IK:s trupp.
Marcus Hellman
Daniel Wilson
Benny Cedervång
Per Forsman
Johan Jansson
Olle Torstensrud
Johannes Jansson
Fredrik Gustafsson
Staffan Johansson
Tobbe Johansson
Robban Bohlin
Dick Cedervång
Mats Sköldmark
Martin Andersson
Fredrik Karlsson
Rasmus Karlsson
Johan “Pecka” Skoog
Johan Claeson
Jonathan Ingarv
Magnus Eriksson