Träningsmatch i slutet av november.
Då passade tränare Erik Acar på att testa tre nyförvärv, en provspelare och ett nytt spelsystem i matchen mot Fanna BK.
En träningsmatch som slutade med förlust 3-5 (0-2) för Haifen på Korsängens konstgräs i Enköping.
– Vi fick ingen ordning på spelet och jag höjde på svårighetsgraden i och med att vi testade att spela annorlunda, säger Acar.
Fanna BK hade en tvåmålsledning i den första halvleken och när laget i den andra halvleken rullade in tre bollar till såg det ut att bli en komfortabel seger för hemmalaget Fanna BK.
Men Haifen och framför allt Linus Klinthammar samt Isac Sepulveda såg till att Haifen kunde jämna ut siffrorna något till 3-5 innan domare Demir Kasumovic blåste av matchen.
Två av målen kom från Linus Klinthammar varav det ena kom på straff efter att Linus på egen hand från egen planhalva stormat fram över planen för att sedan bli fälld i straffområdet.
– Han har det där lilla extra och kan skapa saker på egen hand och det är unikt, hyllar Erik Acar.
Haifen testade en 3-4-3-uppställning där nyförvärven Hugo Spårebo och Albin Gustafsson gick in i försvarslåset.
Även nyförvärvet Mikael Natan Róbertsson fick speltid på mitten och tränare Acar var nöjd över insatsen från sina nya spelare.
I målet hade ni även med provspelande Isak Fahlström. Hur var hans insats?
– Han var bra fast han släppte in fem bollar. Vi vill ha en målvakt som håller över tid och där vet Isak att vi vill ha honom till Heby igen.
I Fanna BK:s mål stod för övrigt förre Haif och SFF-målvakten Jawad Mohammedi.
Allt som allt stod Haifen ändå för en godkänd insats trots förlusten, enligt Acar.
– Det kollektiva spelet var väl ingen höjdare men det fanns individuella prestationer och man ska kanske inte förvänta sig stordåd eftersom vi testar ett nytt spelsystem, säger han.
Så spelade Haifen:
Isak Fahlström
2. Oliver Edberg
3. Hugo Spårebo
4. Samuel Cederfeldt
5. Jakob Westling
6. Mikael Natan Róbertsson
7. Linus Klinthammar
8. Liam Bosell
9. Antonio-Samuel Bogdan
10. Isac Sepulveda
11. David Namerius
12. Max Ellström
13. Daniel Sköldehag
14. Lukas Ejnarsson
15. Albin Gustafsson
17. Viggo Ejnarsson