Inför ett tjugotal åskådare tog Hornafrik IF emot Åkra FC på Råby IP på lördagen. Hornafrik spelar i division 6 och Åkra FC ska spela i division 7 kommande säsong. Åkra FC som kom till matchen med en storseger senast då de gjorde elva mål. Båda lagen hade målchanser i första halvleken och Åkra FC hade två rejäla som kunde ha resulterat. Men det var mållöst i paus.
– Vi kommer inte in ordentligt i matchen i första halvlek. Vi tappar mycket mycket boll och jag tror vi hade för mycket respekt för motståndarna, Bisho Ismail i Åkra FC.
Andra halvlek böljar spelet fram och tillbaka med många fina målchanser för både Hornafrik IF och Åkra FC. Målvakten Revon Potros står för flera fina räddningar och håller sin nolla förtjänstfullt. Men efter förra veckans målkavalkad så kammade Åkragrabbarna noll den här helgen.
Det var en trevlig match att se från sidan och Åkra FC kan bli ett spännande inslag i sjuan kommande tävlingssäsong.
– Vi gör en bra match och flera var riktigt bra, avslutar en nöjd Ismail efter den mållösa matchen.