Samuel Sillen, FK Sala. Foto: Carl-Henrik Rapp


2 månader sedan

Nära tvåsiffrigt för FK Sala – en trio blev tvåmålsskyttar

Senast elva mål i baken – den här söndagen var FK Sala nära att nå tvåsiffrigt i hemmamötet med Bruket BK från Fagersta, 9-1 (4-0).
– Mest glad är jag att vi fortsätter spela fotboll även fast vi leder stort, säger tränare Samuel Sillén.

 

Hade FK Sala hämtat sig från 1-11-smällen mot Åkra FC.
Svaret blir: Ja!
Söndagens träningsmatch på Lärkan mot Bruket BK slutade med seger 9-1 (4-0).
– Det jag är mest nöjd och glad åt är att vi fortsätter att spela fotboll även om vi leder stort, säger tränare Samuel Sillén.

För Fagerstaklubben Bruket BK var det den allra första matchen och Samuel Sillén minns när hans FK Sala spelade sin första match för några år sen.
– Vi åkte upp till Norberg och förlorade med 0-8. Det är inte så lätt att få ihop det de första matcherna. Det är bara att kolla på vår match mot Åkra förra helgen, då hade vi knappt varit ute på stor plan och möter ett lag som var bättre förberett.

FK Sala var klassen bättre mot Bruket och ledde med 4-0 i paus.
– I första halvlek hade vi flera bra kombinationer. I andra halvlek tröttnar de mot slutet och några bollar trillar in.

Målskyttar var Jakob Eklund 2 (ny från Sala FF), Samuel Sillén 2, Jimmie Sjöstrand 2 (ny från Tillberga IK), Max Helmin Eriksson, Adam Funk och Niklas Svärd (ny från Morgongåva SK).

Så här spelade FK Sala.
1 Marcus L8ndberg
2 Filip Hedström
5 Johan Pettersson
6 Jörgen Andersson
7 William Bosell
8 Samuel Sillén
9 Jimmie Sjöstrand
10 Mustafa Khalilzai
11 Edvin Månsson
12 Jakob Eklund
13 Adam Funk
14 Filmon Teklesenbet
15 Niklas Svärd
18 Sixten Malmqvist
20 Max Helmin Eriksson
22 Fredrik Björklund



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning