Alex Kalungi, Västerfärnebo AIK. Foto: Niclas Bergvall


5 månader sedan

Äntligen riktig hemmapremiär för Vaik – “Där känner vi oss trygga”

Efter två hemmamatcher på Lärkans konstgräs är det äntligen en riktig hemmapremiär för Västerfärnebo AIK. På fredagskvällen möter de Årsunda IF på Svedboäng i den femte omgången av division 3 södra Norrland.
– Det känns riktigt bra att vara tillbaka på Svedbo, vi måste bara få “Jojo” (Jehad Jemal) att blir trygg med kossorna intill planen, säger Alex Kalungi i Vaik.

 

Fyra raka förluster!
Västerfärnebo AIK har fått en tung start på division 3 södra Norrland.
För övrigt en förlustrad som Vaik radade upp i höstas.
Är du orolig?
– Visst är det trist att börja säsongen med fyra raka förluster, men orolig skulle jag inte säga att jag är. Vi har ett bra lag och vi kommer att ta ur oss i den här svacka, säger Alex Kalungi.

28-årige Salabon Alex har spelat stora delar av sin fotbollskarriär i Vaiken. Han debuterade i A-laget 2015 och har inte missat många matcher sedan dess. Han gjorde en utflykt till Sala FF säsongen 2019, men året efter var han tillbaka

Vad måste bli bättre i spelet?
– Jag tror nog att vi behöver blir mer trygga med bollen, framför allt disciplinen i allt vi gör på planen, säger Kalungi.
Det är 18 matcher kvar av säsongen och det betyder 54 poäng att spela om.
Men skulle Vaiken förlora fredagskvällens hemmamatch skulle avståndet till kvalplatsen (fyra från slutet) vara minst fem poäng.

Hemma på Svedboäng trivs dock Västerfärnebo AIK. I fjol blev det fem segrar, en oavgjord och fyra förluster.
Året innan, när laget vann division 4 blev det sex segrar på lika många försök.
Nästan lika bra gick det 2021 när Vaik vann division 5 – fem segrar och en förlust.

Hur känns det att komma hem till Svedbo?
– Det är där vi känner oss mest trygga, det är där vi absolut inte vill förlora. Så det känns riktigt bra att vara tillbaka på Svedbo, vi måste bara få “Jojo” (Jehad Jemal, nyförvärv från Sala FF) att blir trygg med kossorna intill planen (ha ha).
Hur bra är underlaget på Svedbo?
– Det är så där just nu, men det gå att spela fotboll på det och det kan bara blir bättre, säger Alex Kalungi.

När Vaik och Årsunda möttes i fjol slutade det 1-1 på Svedboäng och bortamatchen vann Vaik med 2-1.
I år har Årsunda vunnit mot Forssa BK (3-0). Förlusterna har kommit mot Falu BS (0-4), Bollnäs (0-1) och Helges IF (2-4).

✔️ Kommande matcher i division 3 södra Norrland.
Fredag, 19.15: Västerfärnebo AIK-Årsunda IF.
Fredag, 19.30: Forssa BK-Edsbyns IF.
Fredag, 19.30: Bollnäs GIF-IFK Mora.
Lördag, 14.00: Fagersta Södra-Forsbacka IK.
Lördag, 15.30: Falu BS-Korsnäs IF.
Lördag, 16.00: Helges IF-Dala-Järna IK.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning