Sala FF hade inför matchen mot Sköllersta IF inlett sitt division 3-äventyr med två raka förluster.
Då begav sig ett taggat och spelsuget SFF till Sköllervallen utanför Örebro för att kämpa om tre poäng mot Sköllersta IF.
Efter en bra första halvlek där SFF tyvärr inte fick utdelning på sina chanser tröttnade laget till slut och föll med 0-2 (0-0).
– Vi ägde spelet i första och skulle väl ha punkterat matchen då, säger Börje Persson i SFF.
Det skapades en hel del chanser i första halvleken och bland annat hade man ett stolpskott och ett ribbskott, men bollen ville inte leta sig in i mål.
– Britta Andersson var totalt dominant som innermittfältare och var överallt men tjejerna blev nog lite ledsna att vi inte satt någon av chanserna.
I den andra delen av matchen så svängde pendeln och i och med att SFF tröttnade så var det hemmalaget som tog över allt mer.
Mycket riktigt kom då även ledningsmålet i 56:e minuten och sedan ytterligare ett mål i minut 82.
– Men vi hade chanser att kvittera och oavgjort hade nog varit mest rättvist.
Bäst i SFF var redan nämnde Britta Andersson tillsammans med Lydia Högberg och Evelina Hallberg i försvaret.
SFF får nu sikta på att ta sina första poäng i nästa omgång som spelas den 21 maj borta mot Scandinavian FC Örebro.
Så spelade SFF:
2 Karolina Pölder
5 Juni Svärd
6 Yi Fan Deng
9 Fanny Söderström
11 Britta Andersson (K)
12 Mehnaz Rezai
13 Tova Söderström
14 Ellen Karén
16 Lydia Högberg
17 Linnéa Norgren
18 Amanda Ericsson
19 Evelina Hallberg
30 Maria Guldbacke
Emma Gottfridsson
Thea Modén
Lova Vestling