Tvillingarna Pernilla och Viktoria Andersson gjorde varsitt hattrick mot Knivsta IK. Foto: Ove Eriksson


4 månader sedan

Tvillingarna Andersson gjorde hattrick när ÖIF vann stort – “Vi hade bud på flera mål”

Det svänger om Östervåla IF:s damlag, stora förluster varvas med stora segrar. På lördagen blev det seger med hela 9-2 (4-1) mot Knivsta IK.
– Vi spelade riktigt bra idag. Rullade boll fint och det var rörelse i laget, säger tränare Fredrik “Nisse” Nilsson i Östervåla IF.

 

Det är målrikt värre när Östervåla IF spelar fotboll. Förra veckan blev det förlust med 0-8 och idag, lördag, seger med hela 9-2.
Det var Knivsta IK som var på besök på lundavallen. Ett Knivsta som är placerat längs ner i tabellen utan poäng efter sin sjunde raka förlust.

Östervåla IF hade en rejäl ledning redan innan halvtidsvilan. Ida Valleräng och Pernilla Andersson gjorde två mål vardera i första halvleken men Knivsta IK kunde reducera på en djupledsboll som ÖIF inte hade koll på.
Ledning 4-1 i paus.

I andra halvlek klev Viktoria Andersson in i målprotokollet. hon gjorde 5-1 och 7-1 och där emellan gjorde tvillingsystern Pernilla sitt tredje mål och ett fullbordat hattrick.
Därefter är inte ÖIF vakna ännu en gång när det kommer en djupledsboll från Knivsta och de reducerar för andra gången till 2-7.

Två mål till skulle det bli när Alva Karlsson gjorde 8-2 och slutligen Viktoria Andersson som fullbordade sitt hattrick när hon gjorde 9-2.
En storseger för Östervåla IF som ligger lite i ingenmansland på femte plats.
– Vi spelade riktigt bra idag. Rullade boll fint och det var rörelse i laget. Vi släpper in två slarvmål, riktiga skitmål. Båda är djupledsbollar och vi tittar bara på. Som helhet är jag ändå väldigt nöjd. Hela laget gör det bra och är involverade i spelet över hela planen. Vi har bud på många flera mål, säger Fredrik Nilsson, tränare i ÖIF.

Var det ett svagt motstånd?
– Nej, men vi måste vara på tå hela tiden och det kunde vi se när de slår sina djupledsbollar, säger tränare Fredrik Nilsson efter matchen.
Samma Nilsson som skulle vidare till nästa match där Östervåla IF:s andralag hade hemmamatch i division 4.

Nästa match spelar Östervåla IF:s division 2-lag borta mot Slätta SK (Falun) söndagen den 4 juni.

Östervåla IF:s trupp.
3 Viktoria Andersson (K)
9 Linnea Nilsson
10 Alva Karlsson
11 Pernilla Andersson
12 Jonna Larsson
14 Elinor Orest Blomberg
15 Ida Valleräng
17 Malin Taub
18 Milly Berggren
21 Emma Valleräng
22 Julia Larsson
Ersättare
4 Elise Larsson
6 Wilma Norberg
8 Emma Martinsson



  • Betyg   Viktoria Andersson
  • Betyg   Pernilla Andersson
  • Betyg   Alva Karlsson



Taggat:   

Ove Eriksson Ove Eriksson
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning