I fjol var det premiär – på lördag är det dags för andra upplagan av Vittinge IK:s hemvändarmatch på Vittinge IP.
– Det var efter förra årets jubileumsmatch som spelarna i VIK förde tanken på tal att fortsätta med dessa matcher. Många av VIK-spelarna hade inte setts på många år, för vissa inte sedan 2013. Nu är vår förhoppning att göra detta till en tradition, säger Thomas Falk i Vittinge IK.
Tanken var att den skulle spelas den första helgen i juli, men då hade Järlåsa Vittinge FF match. Nu blir det lördagen den 8 juli i stället och matchstart klockan 15.00.
Vilka är favoriter?
– Vad jag har hört så ser hemvändarlaget starkt ut med bland andra Andreas Falk i målet och kusinerna Daniel och Andreas Cedervall framför Andreas. Vår förhoppning är också att få med spelare som fortfarande är aktiva, exempelvis Mattias Hellqvist och Joakim Wendelius.
En viktig fråga är om det blir spel för 66-årige Thomas Falk.
Ja, hur blir det?
– Jag är standby om det skulle bli många återbud.
I fjol vann Vittinge IK (VIK Classico) med 3-0 efter ett hattrick av Mattias Falk – som dock är bortrest i år.
– Jag tror att det blir en jämnare match i år, säger Thomas Falk.
Något mer att tillägga inför matchen?
– Kiosken är öppen när matchen startar. Domare är precis som i fjol den rutinerade domaren Thomas Eriksson från Vittinge. Efter matchen blir det samkväm för alla spelare.
Vittinge IK har sedan många år ett samarbete med Järlåsa IK – det vill säga Järlåsa Vittinge FF. Laget spelar sedan flera år i division 7.
Vittinge IK har spelat 23 säsonger i division 4, senast var 1970.
Samarbetet med Järlåsa IK, JVFF, har som bäst spelat i division 5.




3 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

