Elva raka segrar och bara en enda seger från att säkra seriesegern.
Det är inte mycket som talar för att Norrby SK inte ska fixa förstaplatsen i division 4 Västmanland.
På söndagen kan det avgöras när NSK hemma möter Västanfors IF:s U-lag.
Men något firande på Norrbyliden blir det inte.
– Nej, det blir det inte om vi skulle säkra seriesegern. Jag har pratat ihop mig med Elin (Johansson, tränarkollegan ) och vi tänker att det är för tidigt att fira nu. Det är matcher kvar och vi vill bibehålla fokus på att göra bra matcher, berättar tränare Emy Sillén.
Men fira klubbens femte serieseger ska det förstås göras.
– Vi tänker mer att det blir ett firande efter matchen mot Sala FF hemma på Liden den 30 september, säger Sillén och fortsätter:
– Det kan tyckas tråkigt, men vi anser att det är för många matcher kvar och vi vill kliva in i varje match och göra så bra som möjligt.
Nu kanske det inte heller är säkert att seriesegern säkras denna söndag när fotbollens dag genomförs på Norrbyliden.
Västanfors IF:s U-lag ligger på fjärde plats och har bara förlorat fyra av tolv matcher. En av dessa var mot NSK i våras – då vann Norrby SK med 7-4.
NSK leder serien med fyra poäng före IFK Västerås – som dock har tre matcher mer spelade. Det betyder att NSK behöver en seger på fem matcher för att säkra seriesegern.
✔️ Kommande matcher.
Söndag, 11.30: Norrby SK-Västanfors IF U.
Torsdag, 19.00: Skiljebo SK-Norrby SK.
Lördag, 13.00: Arboga Södra IF-Forsby FF U.
Söndag, 13.00: Västanfors IF U-Gideonsbergs IF 3.
Söndag, 17.00: Sala FF U-IFK Västerås.