Att summera Harbo IF:s säsong kan sammanfattas med ett ord: Succé!
När väl HIF fick upp farten gick det inte att få stopp på dem och det slutade med serieseger i division 6 norra Uppland.
Hur är överraskad är du att ni vann serien?
– Vi vet var vi står och att vi är bra nog för att vinna. Så överraskade blev vi väl inte, men det är alltid svårt att i slutändan vinna en serie, säger tränare Göran Olsson.
Har du vunnit serien tidigare som spelare eller ledare?
– Som spelare var jag med om att vinna division 4 Hälsingland med Färila IF 1979. Som ledare blev det vinst med Järlåsa Vittinge FF i division 6 för åtta år sedan.
Vad sätter du för betyg på säsongen?
– Vinner man en serie och kliver upp en division så måste man sätta en 5:a, säger Olsson.
Vad säger du om förväntningarna kontra resultatet?
– Ja, vad ska man säga… Vi hade som mål att kliva upp 2023 och det gjorde vi.
Vad har fungerat bäst?
– Vår spelide och proffsighet som Kenta Larsson kom med och alla har jobbat stenhårt med att få den att sitta med bra närvaro och fart på träningarna. Vi har även fått till försvarsspelet över hela planen och beviset på det är bara 16 insläppta mål. Det är många som gjort att allt fungerat i år i föreningen Harbo IF, fotbollssektionen med Anders Olsson och bröderna Thell, publiken och inte minst bollkallarna. Dessutom en ledarstab som kommer bra överens och drar åt samma håll. Så vi har gjort det tillsammans!
Vad har fungerat mindre bra?
– Nu är allt positivt
Vilken/vilka spelare har varit extra tongivande?
– Kollektivet måste jag nämna. Vi har en bred trupp där alla har bidragit både på och utanför planen. Men som vanlig så har Simon Johansson varit stabil som mittback hela säsongen. Det gäller även Jocke Lindholm i målet.
Vad har varit säsongens höjdpunkt/match att minnas?
– Svårt att säga då många matcher varit bra. Men en viktig match var hemma mot Sirius som vi vinner med 3-2 i en riktigt spännande match.
Blir du kvar som ledare?
– Ja! säger Göran Olsson.
✔️ Lag: Harbo IF.
Serie: Division 6 norra Uppland.
Seriesegrare: Harbo IF.
Placering: Etta.