På lördag spelas Julcupen för seniorer i tre hallar. Foto: Carl-Henrik Rapp


6 månader sedan

Här har ni spelprogrammet i Julcupen för seniorer

På lördag är det dags – då spelas den tolfte upplagan av Julcupen för seniorer. Start klockan 08.00 i tre hallar och totalt ska 56 matcher spelas.
Regerande mästare är Västerfärnebo AIK:s herrar och Viggbyholms IK:s damer. Här har ni spelschemat under hela dagen.

 

Spel i tre hallar från klockan 08.00 till strax efter klockan 18.00.
Det är vad som gäller för Julcupen för seniorer nu på lördag.
Det är för övrigt tolfte gången som Julcupen för seniorer ska spelas – för damerna är det den elfte gången.

I herrklassen är det fyra grupper och de två bästa från respektive grupp går vidare till kvartsfinal.
I damklassens tre grupper går även de två bästa treorna vidare till slutspel.
Noteras kan att om matcherna i slutspelet slutar oavgjort är det sudden death som avgör, inte straffar.

✔️ Damer, grupp 1 (Idrottshallen).
08:00 Sala FF-Hällbybrunns IF.
08:20 Norrby SK-Östervåla IF 2.
10:00 Sala FF-Norrby SK.
10:20 Östervåla IF 2-Hällbybrunns IF.
12:00 Östervåla IF 2-Sala FF.

Grupp 2 (Lärkhallen).
08:00 Östervåla IF-Gideonsbergs IF 2.
08:20 IFK Västerås-Västerfärnebo AIK.
09:20 Östervåla IF-IFK Västerås.
09:40 Västerfärnebo AIK-Gideonsbergs IF 2.
10:40 Västerfärnebo AIK-Östervåla IF.
11:00 Gideonsbergs IF 2-IFK Västerås.

Grupp 3 (Lärkhallen).
08:40 Viggbyholms IK-Gideonsbergs IF 3.
09:00 Tärnsjö IF-Sala FF:s juniorer.
10:00 Viggbyholms IK-Tärnsjö IF.
10:20 Sala FF:s juniorer-Gideonsbergs IF 3
11:20 Sala FF:s juniorer-Viggbyholms IK FF.
11:40 Gideonsbergs IF 3-Tärnsjö IF.

Kvartsfinaler, damer.
12:00 Ettan grupp 3-Tvåan grupp 2 (Lärkhallen).
12:25 Ettan grupp 2-Tvåan grupp 3 (Lärkhallen).
14:00 Ettan grupp 1-Bästa trean (Idrottshallen).
14:25 Tvåan grupp 1-Näst bästa trean (Idrottshallen).

Semifinaler, damer (Idrottshallen).
15:40 Vinnare kvartsfinal 1-Vinnare kvartsfinal 3
16:05 Vinnare kvartsfinal 2-Vinnare kvartsfinal 4

Final (Idrottshallen).
17:20 Vinnarna i semifinalerna

✔️ Herrar, grupp 1 (Idrottshallen).
08:40 Sala FF-Ransta IK.
09:00 Harbo IF-Östervåla IF 2.
10:40 Sala FF-Harbo IF.
11:00 Östervåla IF 2-Ransta IK.
12:40 Östervåla IF 2-Sala FF.
13:00 Ransta IK-Harbo IF.

Grupp 2 (Idrottshallen).
09:20 Åkra FC 1-Norrby SK.
09:40 Morgongåva SK-Horsed Sala förening.
11:20 Åkra FC 1-Morgongåva SK.
11:40 Horsed Sala förening-Norrby SK.
13:20 Horsed Sala förening-Åkra FC 1.
13:40 Norrby SK-Morgongåva SK.

Grupp 3 (Sporthallen).
08:00 Västerfärnebo AIK-Enköping SK U19.
08:20 Afghanska FC-Järlåsa Vittinge FF.
09:20 Västerfärnebo AIK-Afghanska FC.
09:40 Järlåsa Vittinge FF-Enköping SK U19.
10:40 Järlåsa Vittinge FF-Västerfärnebo AIK.
11:00 Enköping SK U19-Afghanska FC.

Grupp 4 (Sporthallen).
08:40 Heby AIF-FK Sala.
09:00 Åkra FC 2-Östervåla IF 1.
10:00 Heby AIF-Åkra FC 2.
10:20 Östervåla IF 1-FK Sala.
11:20 Östervåla IF 1-Heby AIF.
11:40 FK Sala-Åkra FC 2.

Kvartsfinaler, herrar.
12:50 Ettan grupp 4-Tvåan grupp 3 (Lärkhallen).
13:15 Ettan grupp 3-Tvåan grupp 4 (Lärkhallen).
14:50 Ettan grupp 1-Tvåan grupp 2 (Idrottshallen).
15:15 Ettan grupp 2-Tvåan grupp 1 (Idrottshallen).

Semifinaler, herrar (Idrottshallen).
16:30 Vinnars kvartsfinal 1-Vinnare kvartsfinal 3.
16:55 Vinnare kvartsfinal 2-Vinnare kvartsfinal 4.

Final (Idrottshallen)
17:45 Vinnarna i semifinalerna.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning