Sala FF vs Norrby SK. Foto: Carl-Henrik Rapp


2 år sedan

Krönika: ”NSK är troligen bäst i kommunen just nu”

”Just nu är Norrby SK troligen bäst i kommunen. Det även om Västerfärnebo AIK ligger ett pinnhål högre upp.”
Sala-Heby Fotbolls Niclas Bergvall såg NSK köra över Sala FF i division 5-derbyt.

 

Sala FF bildades i december 1972 och ända sedan klubbens herrar året efter klev in i seriespel har de legat högre upp i seriesystemet än Norrby SK.
Tills i år.
Och just nu är Norrby SK, som bildades 1952, troligen bäst i kommunen.
Det även om Västerfärnebo AIK ligger ett pinnhål högre upp.

Ja, kanske är det till och med så att NSK är vassare än Heby AIF, som fått en katastrofal start på Upplandsfyran…

På Lärkan fick de 329 åskådarna se en match där Norrby SK dominerade allt och där Sala FF försökte få till snabba omställningar.
Det gick väl sådär.
I stället var det NSK, där flera av spelarna i truppen någon gång spelat med SFF, som hade det lite svettigare (men bara lite) än ett träningspass.
Lagkapten och tränare Simon Ericsson har dock aldrig spelat i Sala FF och inte heller hans lillebror Niklas – som var lysande i derbyt.
Plus att 21-årige Niklas fixade ett hattrick, det första i hans karriär – i alla fall som junior- och seniorspelare.

31-årige Eric Boström fixade också ett hattrick, långt ifrån hans första – men faktiskt det första sen den magiska säsongen 2018 när han gjorde 50 mål för Norrby SK.

För Sala FF, som genomgår en remake over, är det bara att inse att det kommer att ta tid att bygga upp något nytt.
Men jag ser hellre ett lokalt Sala FF i division 5 än en främlingslegion i division 3.
Jag tror jag får medhåll av de flesta i just den frågan.
Skynda långsamt, ha tålamod och framför allt kul.
Då kommer Sala FF åter att kunna vandra uppåt i seriesystemet – och då med egna produkter.

För Norrby SK kan det mycket väl bli spel i division 4 nästa år. Men någon enkel resa kommer det inte att bli och det har inledningen av serien visat. Det finns fler lag som aspirerar på seriesegern.
Men bäst i stan är de i alla fall just nu.

Noterat i övrigt från helgens fotboll.
✔️ Harbo IF har inte spelat division 4-fotboll sedan 19xx. Nu toppar laget femman och jag skriver inte att de kommer att vinna serien, men nykomlingen har hittills imponerat stort.

✔️ Fyra raka segrar. Det betyder tolv poäng och serieledning i division 2 mellersta Svealand. Det är kul i Östervåla IF just nu – och ännu bättre blev det när klubbens herrar vann 8 comebacken.

✔️ Jobbig helg för Sala FF – först föll damerna med 0-8 i division 2 mot Hertzöga BK och ett par timmar senare fick herrlaget sig en smäll, 0-7.

✔️ Ransta IK smyger med i toppen av femman – klar seger på söndagen mot Skultuna IS på bortaplan betyder att RIK bara är en poäng bakom serieledande Norrby SK.

✔️ Fyra raka förluster och målskillnaden 3-17. Och på onsdag ska Heby AIF möta nästjumbon Börje SK på bortaplan. Snacka om måstematch för gulsvart.

Det var flera lokala lag som tappade i slutet av matchen dessa dagar.
✔️ Västerfärnebo AIK hade 2-0 mot Munktorps BK – som blev 2-2 på Svedboäng efter mål i 87:e och 90:e minuten.
✔️ När en minut återstod gjorde Rosersbergs IK matchens enda mål mot Morgongåva SK på Ramsjövallen.
✔️ Runhällens BoIS ledde med 1-0 hemma mot Uppsala Performance, men i den 90:e minuten kvitterade gästerna.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning


    HP P PH@