DM, distriktsmästerskap
Västerås SK:s damer vann DM. Foto: VFF
IK Frankes herrar vann DM. Foto: VFF


1 månad sedan

Västerås SK och IK Franke blev distriktsmästare

Det blev Västeråsseger i både dam- och herrklassen vid finalerna vid distriktsmästerskapen. Men så var det också fyra lag från residensstaden som spelade.

 

‘Två lag kom till spel i damklassen i DM – det innebar final direkt mellan Västerås SK och Västerås IK.
En final som division 2-laget VSK vann med 9-0 på Brandthovda IP i Västerås.
Det var för övrigt VSK:s första DM-titel.

I herrklassen var det åtta lag anmälda och till finalen tog sig IK Franke och IK Oden. Det förstnämnda laget vann med 3-0.
De möttes även i finalen i fjol, då vann Franke med 10-0.
Segern betyder att division 2-laget har fem DM-titlar.

De två segrande lagen får nästa år en plats mi Svenska Cupen.

✔️ Herrar
Kvartsfinaler
Surahammars FK-IK Oden 0-3
Elastico FC-Diaspora IF 2-3
Norbergs AIF-Valskogs IK 5-0
Gryta FC 1-IK Franke 1-10

Semifinaler
Norbergs AIF-IK Franke 0-2
Diaspora IF-IK Oden 1-4

Final
IK Oden-IK Franke 0-3

✔️ Damer
Final
Västerås IK-Västerås SK 0-9

✔️ Alla finaler i herrklassen.
1967-68: Fagersta Södra-Fagersta AIK 5-3
1968-69: Fagersta AIK-Hallstahammars SK 4-3
1969-70: Fagersta Södra-Västerås SK 1-1 och 3-2
1970-71: Västerås SK-Norbergs AIF 2-1
1971-72: Västerås SK-Fagersta Södra IK 4-1
1972-73: Västerås SK-Norbergs AIF 2-1
1973: Västerås SK-IFK Västerås 5-3
1974: Norbergs AIF-Västerås SK 4-3
1975: IK Franke-Västerås SK 1-0
1976: IK Franke-Tillberga IK 5-3
1977: Västerås SK-Norbergs AIF 1-0
1978: Köpings IS-Norrby SK 7-2
1979: Dingtuna GIF-Köpings IS 5-2
1980: Forsby FF-Hallstahammars SK 3-2
1981: Gideonsbergs IF-Köpings IS 2-1
1982: Västerås SK-Wahlsta SK 11-4
1983: Ransta IK – Skinskatteberg SK 4-2
1984: Köpings IS-Västerfärnebo AIK 6-5
1985: Västerås SK-Sala FF 6-5
1986: Västerås SK-Fagersta Södra 7-6
1987: Hallstahammars SK-Malmabergs IK 4-3
1988: Västerås IK-Forsby FF 2-1
1989: IF Rune-Wahlsta SK 5-1
1990: Arboga Södra-IK Westmannia 5-3
1991: IF Rune-Västerfärnebo AIK 2-1
1992: Ransta IK-IFK Västerås 4-1
1993: Gideonsbergs IF-Sala FF 9-2
1994: Gideonsbergs IF-Hallstahammars SK 5-4
1995: Västerås SK-Tillberga IK 4-2
1996: Skultuna IS-Norrby IK 3-1
1997: Tillberga IK-IFK Ekberga 5-3
1998: Skultuna IS-Västerås SK 10-9
1999: Götlunda IF-Västerås SK 5-3
2000: Syrianska Kerburan-Gideonsbergs IF 4-2
2001: Skiljebo SK-Västerås SK 2-3
2002: Hamre MM-Västerås SK FK 4-9
2003: Hamre MM-Syrianska IF Kerburan 7-6
2004: IK Oden-IFK Arboga 7-5
2005: Skiljebo SK-Skinnskatteberg SK 5-3
2006: Syrianska Kerburan-Norberg 5–2
2007: Skiljebo SK-Sala FF 5-3
2008: Juventus-Västerås IK 4-2
2009: IFK Västerås-Skiljebo SK 2-1
2010: Köping FF-IK Franke 3-2
2011: IFK Västerås-BK 30 4-1
2012: IFK Västerås-Irsta IF 8-7
2013: Syrianska Kerburan-IFK Västerås 6-4
2014: Skiljebo SK-MD FF Köping 6-2
2015: IK Oden-IK Franke 3-2
2016: Västerås SK-Skiljebo SK 5-1
2017: Västerås SK-Syrianska Kerburan 4-0
2018: IK Franke-Skiljebo SK 2-1
2019: Västerås SK-Skiljebo SK 7-6
2020: Västerås SK-Skiljebo SK 3-1
2021: Västerås SK-Skiljebo SK 4-2
2022: Västerås SK-IK Franke 1-0
2023: IK Franke-IK Oden 10-0
2024: IK Franke-IK Oden 3-0.

✔️ Flest segrar.
15: Västerås SK.
5: IK Franke.
4: Skiljebo SK.
3: Syrianska Kerburan.
3: Gideonsbergs IF.
3: IFK Västerås.
2: Ransta IK.
2: IK Oden.
2: Fagersta Södra.
2: Köpings IS/FF.
2: IF Rune.
2: Skultuna IS.
2: Hamre MM.
1: Juventus.
1: Tillberga IK.
1: Götlunda IF.
1: Arboga Södra.
1: Hallstahammars SK.
1: Västerås IK.
1: Dingtuna GIF.
1: Forsby FF.
1: Fagersta AIK.
1: Norrby IK.

✔️ Alla finaler i damklassen.
1981: Norrby SK-Surahammars IF 5-4
1982: IFK Västerås-Surahammars IF 6-3
1983: Gideonsbergs IF-IK Franke 9-5
1984: Gideonsbergs IF-IK Franke 5-3
1985: Gideonsbergs IF-Malmabergs IK 9-4
1986: Surahammars IF-Värhulta AIS 15-6
1987: Gideonsbergs IF-BK 30 7-6
1988: BK 30-Munktorps BK 8-6
1989: BK 30-Köpings IS 4-1
1990: Skultuna IS-BK 30 3-2
1991: BK 30-Skiljebo SK 6-3
1992: BK 30-Västerfärnebo AIK 9-4
1993: BK 30-Surahammar FK 8-3
1994: Surahammar FK-Gideonsbergs IF 4-3
1995: Gideonsbergs IF-Skiljebo SK 11-5
1996: Gideonsbergs IF-Tuna/Ekeby BK 9-3
1997: Gideonsbergs IF-Tuna/Ekeby BK 6-3
1998: IFK Västerås-BK 30 3-1
1999: Gideonsbergs IF-Surahammar FK 8-2
2000: IFK Västerås-Irsta IF 5-4
2001: Gideonsbergs IF-BK 30 4-1
2002: IFK Västerås-Tuna/Ekeby BK 6-0
2003: IFK Västerås-Gideonsbergs IF 3-1
2004: Gideonsbergs IF-IFK Västerås 6-2
2005: Gideonsbergs IF-BK 30 3-2
2006: Barkarö SK-Gideonsbergs IF resultat okänt
2007: BK 30-Gideonsbergs IF 2-0
2008: Sörstafors Kolbäck-Västerås IK 5-4
2009: Gideonsbergs IF-BK 30 3-0
2010: Gideonsbergs IF-Västanfors IF 3-1
2011: BK 30-Gideonsbergs IF 4-1
2012: BK 30-Gideonsbergs IF 4-2
2013: Rytterne IS-BK 30 3-2
2014: BK 30-Forsby FF 7-1
2015: BK 30-Västerås IK 2-0
2016: BK 30-Gideonsbergs IF 2-0
2017: BK 30-Gideonsbergs IF 3-0
2018: BK 30-Norrby SK 15-0
2019: BK 30-IFK Västerås 2-0
2020: BK 30-Västerås SK 2-1
2021: BK 30-Forsby FF spelades inte
2022: BK 30-Västerås SK spelades inte
2023: BK 30-Västerås SK 2-1
2024: Västerås SK-Västerås IK 9-0

✔️ Antal cupsegrar.
16: Västerås BK 30.
13: Gideonsbergs IF.
5: IFK Västerås.
2: Surahammars IF/FK.
1: Norrby SK, Skultuna IS, Barkarö SK, Skultuna IS, Rytterne IS och Västerås SK.



Taggat:   

Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning