Division 4 Västmanland


2 år sedan

Koll på Västmanlandsfyran omgång 9 – Västerås IK i topp efter seger mot Vaik

Sommarledigheten närmar sig för spelarna i Västmanlandsfyran. Två omgångar återstår och Västerås IK toppar tabellen tätt följt av IFK Västerås.
Västerfärnebo AIK stretade emot när de mötte serieledarna men det slutade med uddamålsförlust.

 

Västerås IK i topp med IFK Västerås två poäng bakom. Bosnisk SK smyger med på tredje plats.
Västerfärnebo AIK indraget i bottenstriden efter uddamålsförlust mot serieettan.

Så här gick det i omgång 9 av division 4 Västmanland.

IK Oden-Irsta IF 2-1
Den här matchen spelades redan den 4 juni. Matchhjälten korades efter 37 minuter. Det var Alexander Videhult som då gjorde matchens sista mål och seger för IK Oden.
Irsta IF hade tagit ledningen redan efter fem minuter men IK Oden kvitterade efter 20. Irsta IF tryckte på slutet och var nära en kvittering men IK Oden stod emot och tog säsongens fjärde seger.

Västerås IK-Västerfärnebo AIK 1-0
Topplaget Västerås IK på Apalby IP stod på programmet för Västerfärnebo AIK. Ett Vaik i poängnöd i striden runt det nedre strecket.
Västerås IK hade ett stort bollinnehav men siktet var väldigt dåligt inställt. Vaiken försökte framåt men hade svårt sista tredjedelen.
Matchen avgjordes i slutet av första halvlek efter en hörna i en tilltrasslad situation skickade Sarayu Lindberg in segermålet.

Västerås BK 30-Västerås FC 0-4
BK30 väntar fortfarande på den första segern. Mot Västerås FC fick de inkassera sin sjunde förlust och fast förankrade i botten av tabellen med sina två poäng.
Västerås FC på den övre halvan av tabellen men en bra bit till toppen. Två mål i varje halvlek för Västerås FC.
BK30 fick avsluta de sista fyra minuterna med en man mindre när Isak Aaröen drog på sig sitt andra gula.

Gideonsbergs IF-Syrianska IF Kerburan 0-1
Det var två mittenlag som möttes på Önsta IP. Två lag som inte är indragna i botten- eller toppstriden.
Matchens enda mål kom i den 68:e minuten och det var Anton Fors som stod för det.
Det verkar ha gått hett till på hemmalagets avbytarbänk för en ledare är registrerad för ett gult kort några minuter före Syrianskas segermål.

IFK Västerås FK-Munktorps BK 6-0
På Hitachi Energy Arena nickade Jakob Andersson in 1-0 i mitten av första halvlek. Tvåan komm när halvtimmen spelats.
Jonathan Sawaya satte 3-0 strax före paus och samme spelare gjorde 4-0 i början av andra halvan.
Storsegern för hemmalaget fullbordades med ytterligare två mål innan slutsignalen. IFK Västerås fortsätter skugga VIK i toppen. Munktorp kvar under nedflyttningsstrecket.

Bosnisk SK-Arboga Södra IF 1-0
Det kom 115 åskådare till Lundby IP och de fick se matchens enda mål i mitten av första halvlek. Det var hemmalagets Sermed Habib som var målskytt.
Bosnisk SK på bronsplats men fem poäng upp till täten.
I Bosnisk spelar Alex Kalungi som förra säsongen spelade i Västerfärnebo AIK och i morgon, onsdag, ska han möta sina gamla lagkamrater på Svedboäng.

Nästa omgång.
Onsdag, 19.00 Västerfärnebo AIK-Bosnisk SK
Onsdag, 19.00Arboga Södra IF-Gideonsbergs IF
Onsdag, 19.00 Syrianska IF Kerburan-IFK Västerås FK
Onsdag, 19.00 Munktorps BK-IK Oden
Onsdag, 19.00 Irsta IF-Västerås BK 30
Torsdag, 20.30 Västerås FC-Västerås IK



Taggat:   

Ove Eriksson Ove Eriksson
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning


    HP P PH@