Det blir svårt för Östervåla IF att vinna division 2 mellersta Svealand. Den titeln hat Täby FK ett hårt grepp om.
Men ÖIF kan knipa andraplatsen, i dagsläget är de fyra poäng efter tvåan Gamla Upsala SK:s andralag inför söndagens match.
I dag beger sig Östervåla IF till Stocksund för match mot kamratklubben.
Stocksund har en jobbig säsong bakom sig och ligger trea från slutet med elva poäng. De tre segrarna har kommit mot Islingby IK (5-1), Tierps IF (2-0) och Västanfors IF (2-1).
Segern mot Västanfors kom för övrigt i senaste omgången..
När lagen möttes på på Lärkans konstgräs i april vann ÖIF med 9-1 efter underläge i paus med 0-1. Sen blev det fart på ÖIF och sex av målen gjordes av Pernilla Andersson.
ÖIF inledde höstsäsongen med att besegra Upsala IF med 6-1. En match där Pernilla Andersson gjorde comeback efter en lång skadefrånvaro och stod för tre av målen.
✔️ Alla matcher i omfången.
Kvarnsvedens IK-Täby FK 1-2
IK Viljan Strängnäs-Tierps IF 2-3
Enköpings SK-Upsala IF 2-2
Söndag, 15.00: IFK Stocksund-Östervåla IF.
Söndag, 15.00: Slätta SK-Västanfors IF.
Söndag, 17.00: Islingby IK-Gamla Upsala SK 2.




2 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

