Nu är det dags igen och nu på Lundavallen i Östervåla.
Dags för en välgörenhetsmatch när Östervåla IF ska cupspela den 12 oktober.
– Det har ju varit en tradition de senaste åren att vi i ÖIF haft välgörenhetsmatcher, både dam- och herrlagen, säger Ida Segelsbo i ÖIF.
Tanken är att sponsorer och samarbetspartner går in och skänker en viss summa per åskådare där hälften går till ÖIF och andra hälften till en välgörenhetsorganisation.
– Tidigare har bland annat Min Stora Dag och Barncancerfonden fått insamlade medel. I år har vi valt en lokal förening, Solrosens Kvinnojour. Vi tycker de står för ett viktigt arbete och det känns viktigt för oss att få vara med och stötta deras verksamhet, säger Ida.
För att samla så många som möjligt har ÖIF i år valt att ha välgörenhetsmatchen i samband med damernas kvartsfinal i Upplandscupen som spelas hemma på Lundavallen 12 oktober klockan 12.00 mot Fanna BK.
– Vi vill uppmana så många som möjligt att komma och vi hoppas nå upp i samma nivåer som tidigare år så vi vill ha minst 300 personer på plats. Ta med familjen, kompisarna eller kollegorna för en trevlig lördagsaktivitet som bidrar till något gott!
Förutom fotbollen kommer det finnas aktiviteter för stora och små.
– Även om man inte brukar gå på fotboll i Östervåla är det här en perfekt dag att besöka Lunda ändå, säger Ida Segelsbo och fortsätter:
– Sist men inte minst vill vi också rikta ett stort tack till våra fantastiska sponsorer som gör initiativet möjligt!
Hur går man tillväga om man vill vara med och bidra?
– Man kontaktar oss på Instagram eller Facebook eller valfri spelare i laget så får man välja om man vill bidra med 5 eller 10 kronor per person som är på matchen.
Får även privatpersoner vara med?
– Självklart får man det. Det kommer också vara möjligt att bli stödmedlem till Solrosens Kvinnojour på plats, då får man också en gåva av dem, berättar Ida Segelsbo.




2 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

