Sejouren i divison 2 blev kort för Sala FF:s damer.
Efter att ha slutat trea i division 3 i fjol efter en urstark höst fick SFF en plats i divison 2 efter att Gideonsberg tackat nej.
Men i divison 2 har det stundtals blivit alldeles för svårt för SFF att hävda sig på planen.
Inför lördagens match mot IFK Hallsberg fanns ett litet hopp om att klubben kunde rädda kontraktet men det hoppet försvann när SFF föll med 1-3 (1-0).
– Vi var bra i första halvlek men sen vet jag inte vad som händer och vi blir mycket pressade, säger Börje Persson i SFF.
Det började dock bra för SFF som i minut 22 tog ledningen med 1-0 efter mål av skyttedrottningen Lovisa Call.
En ledningen som SFF tog med sig till halvtidsvilan.
Men den andra halvleken skulle bli jobbigare för SFF.
Efter några förändringar för hemmalaget så gjorde Hallsberg 1-1 på en straff i början av andra halvlek och i minut 65 kom ledningsmålet 2-1.
Definitiva spiken i kistan kom i 77:e minuten då gästerna gjorde 3-1, en ledning som SFF aldrig kunde komma ikapp.
– Vi lyckades inte skapa många lägen alls under den perioden av matchen.
Nu får Sala FF ta nya tag i divison 3 nästa år.
Var det besvikna spelare efter slutsignalen?
– Nej, det var inte så ledsna över det. Det har varit en jobbig säsong med många lärdomar och vi är inte på den nivån. Vi fick möta på många bra lag och spelare och det tar vi med oss till nästa år, säger Börje Persson.
Så spelade Sala FF:
1 Maria Guldbacke
3 Jonna Böckert (K)
4 Emma Björklund
5 Lina Rockhammar
6 Nora Mustafa
7 Emma Gottfridsson
9 Ellen Boström
10 Thea Moden
11 Maja Waldemarsson
12 Mehnaz Rezaei
13 Tova Söderström
Ersättare
15 Julia Tengwall
17 Amanda Ericsson
18 Aya Mohammad
20 Lovisa Call
Lovisa Call
Jonna Böckert
Mia Guldbacke




2 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

