En poäng på de två senaste matcherna betydde att dagens match i Falun var minst sagt viktig för Östervåla IF.
Och seger blev det, men inte utan besvär i division 2-matchen mot Slätta SK inför 53 åskådare.
– Första halvlek är inte alls bra, men vi lyfter oss rejält i den andra. En mycket skön seger, säger Fredrik Nilsson.
ÖIF låg under med 0-1 efter den första halvleken. Det efter att hemmalaget som jagade årets första seger, tagit ledningen i den första halvlekens 16:e minut genom Moa Winninge.
– Vi är inte alls med i första halvlek, låg fel i pressen och vann inga andrabollar. Att Slätta hade ledningen i paus var rättvist.
Men 22-åriga nyförvärvet Felizia Edström vände matchen på sju minuter efter paus.
Först 1-1 i den 54:e minuten och sedan 2-1 efter 60 minuter. Båda målen kom för övrigt efter inspel från kanten.
Två mål som också betyder att Felizia gjort sex mål i ÖIF-tröjan.
– Vi tog ett snack i laget i pausen och andra halvlek är mycket bättre. Tjejerna spelade inte så stressat och vi kunde ha gjort några mål till, säger Nilsson.
Vilken nivå kommer ni upp i?
– Andra halvlek är mycket bra, det är så vi ska spela. Som helhet blir det givetvis godkänt.
Många var bra i ÖIF i andra halvlek, mest beröm får trion Jennifer Lindström, målvakten Amanda Sedvall och målskytten Felizia Edström.
– Jennifer vikarierade som högerback och är mycket bra. I slutet av matchen fick juniorerna Linnea Larsson och Miranda Gunnarsson lite speltid och båda gör det bra, säger Fredrik Nilsson.
Nästa match spelar ÖIF den 8 juni hemma mot nykomlingen Sollerö IF.
– Skönt med lite matchvila, men redan på söndag är det match för division 3-laget.
✔️ Alla matcher i omgången.
Slätta SK-Östervåla IF 1-2
Lördag, 13.00: Kvarnsvedens IK-Enköpings SK.
Lördag, 14.00: Bele Barkarby FF-Tierps IF.
Söndag, 14.00: Sollerö IF-Ursvik IK.
Söndag, 18.00: Lindhagen FF-Danmarks IF.
✔️ Så här spelade ÖIF.
1 Amanda Sedvall
2 Ida Segelsbo
3 Viktoria Andersson (K)
7 Cornelia Larsson
9 Linnea Nilsson
10 Felizia Edström
12 Jonna Larsson
17 Melinda Edström
18 Sara Edberg Hammenborg
19 Jennifer Lindström
21 Emma Valleräng
Ersättare
5 Miranda Gunnarsson
6 Molly Joelsson
8 Lova Karlsson
13 Linnea Larsson
22 Malin Taub
Jennifer Lindström
Amanda Sedvall
Felizia Edström





1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

