Sista seriematchen före sommaruppehållet för Runhällens BoIS, som parkerar sist i division 7 västra Svealand med sina fem inspelade poäng. Svåraste tänkbara motståndare besökte Runavallen på torsdagskvällen för det var serieledaren Skoklosters IF som var på plats med sina 23 poäng.
Ett lag som ännu inte förlorat någon match den här säsongen.
Skoklosters IF ville nog gärna bygga på sin rad med förlustfria matcher och serieledaren tog också ledningen med 1-0 i den 20:e minuten. Målet kom efter en misslyckad rensning i BoIS-försvaret.
Tidigt i andra halvlek ökade Skoklosters IF på till 2-0.
När timmen var spelad reducerade Runhällens BoIS till 1-2 och målskytt var Tobias Bosell. Assisten kom från Philip Lindström på en frispark.
– Det var jämt fram till dess och det kändes fint när vi reducerade. Vi kom upp i en bra nivå, säger Axel Hedlund.
När kvarten var kvar av matchen ökade Skoklosters IF på till 3-1 som registrerades som ett självmål och bortalaget avslutade även kvällens målskytte med att göra 4-1 i den sista spelminuten.
– Vi bjuder på deras 3-1 men vi släpper in alldeles för många mål i våra matcher för att kunna vinna matcherna, menar Hedlund.
Ny förlust men hittar du några spelare som ändå får godkänt ikväll?
– Hela laget gör det bra stundtals men Albin Heidenborg var bra. Bäst på plan var vår målvakt David Alriksson trots fyra insläppta. En eloge också till blott 16-årige Sid Ekman.
Nu är det sommarledigt för Runhällens BoIS som startar om 14 augusti när Hagby IK kommer till Runavallen.
Runhällen BoIS ställde upp med följande manskap.
88 David Alriksson (MV)
3 Joakim Carlén
8 Joel Eriksson (K)
10 Philip Lindström
11 Tobias Bosell
12 Andreas Karlsson
13 Nils Jansäter
16 Elliot Burwick
17 Albin Heidenborg
18 Ardit Murati
21 Jesper Hedlund
Ersättare
2 Mikael Eriksson Ekström
6 Fabian Arrenius
9 Sid Ekman
14 Róbert Kémenes
19 Adam Fernström
20 Milton Lindblom




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

